Imieniny Barbary – wszystkie daty. Znaczenie imienia Barbara
Barbara jest imieniem pochodzącym ze starożytnej Grecji. Kobieta, która je nosi, jest uosobieniem spokoju. Ponad wszystko ceni sobie rodzinę, ale skrywa w sobie też wiele niespodzianek. Jakich? Co oznacza imię Barbara? Kiedy są imieniny Barbary?
W tym artykule:
- Kiedy są imieniny Barbary?
- Znaczenie imienia Barbara
- "Basia to nie imię" – jaka jest Barbara?
- Zdrobnienia imienia Barbara
- Imię Barbara w innych językach
- Znane osoby o imieniu Barbara
Kiedy są imieniny Barbary?
Barbara to jedno z najpopularniejszych żeńskich imion, jednak imieniny Barbary można świętować tylko 5 razy w roku:
- 18 kwietnia,
- 20 lipca,
- 22 września,
- 19 listopada,
- 4 grudnia.
Najpopularniejszą datą jest ostatnia z wymienionych, czyli 4 dzień grudnia. Właśnie wtedy w Kościele Katolickim wspominana jest św. Barbara z Nikomedii – patronka górników.
Znaczenie imienia Barbara
Imię Barbara ma korzenie greckie i wywodzi się od słowa barbaros, które w starożytności oznaczało barbarzyńcę, czyli „obcego” lub „cudzoziemca”. W łacinie przymiotnik ten przekształcił się w barbara i odnosił się do osoby spoza grecko-rzymskiego kręgu kultury. W tamtych czasach słowo to nie miało wydźwięku negatywnego - po prostu określano nim ludzi, którzy mówili niezrozumiałym językiem, brzmiącym nieco jak „bar-bar”. Nie ma to więc związku z dzikością czy brakiem manier, a jedynie wskazuje na odmienność.
Z czasem imię Barbara nabrało szlachetności, symbolizując kobietę silną i niezależną, która potrafi zachować swój charakter niezależnie od otoczenia. To połączenie greckiej tradycji i łacińskiego dziedzictwa czyni Barbarę imieniem uniwersalnym, które przetrwało wieki i nadal cieszy się popularnością na całym świecie.
Patronka imienia Barbara
Święta Barbara jest patronką górników, artylerzystów, hutników, marynarzy i wielu innych zawodów związanych z ryzykiem i niebezpieczeństwami. Jej opiece powierzano także ludzi narażonych na nagłą śmierć. W Polsce pamięć świętej Barbary jest szczególnie żywa, a jej wspomnienie liturgiczne przypadają na 4 grudnia. Tego dnia obchodzona jest także Barbórka, czyli święto górników.
Według historii święta Barbara była piękną, inteligentną dziewczyną, córką bogatego poganina Dioskura. Ojciec, pragnąc uchronić ją przed wpływami chrześcijaństwa, zamknął ją w wieży. Barbara, mimo izolacji, przyjęła potajemny chrzest i wiarę w Chrystusa. Za swoje przekonania została okrutnie prześladowana i w końcu poniosła męczeńską śmierć za sprawą własnego ojca, który sam zginął od uderzenia pioruna chwilę po jej egzekucji.
"Basia to nie imię" – jaka jest Barbara?
Barbara jest kobietą spokojną i opiekuńczą, warto jednak podkreślić, że nie brak jej pewności siebie. Opinia większości nie jest dla niej wyznacznikiem, a jako osoba niezależna, pozostaje niewrażliwa na wpływy otoczenia. W jej naturze leży poszukiwanie najlepszego wyjścia z każdej sytuacji, jednak zdarza się, że w działaniu wykazuje nadmierną pobudliwość. Z tego względu Barbara najlepiej czuje się, gdy ma zapewnioną swobodę. Z natury jest niezwykle uczuciowa, potrafi kochać i szanować, ale wyrządzonych jej krzywd nie zapomina i nie wybacza.
Barbara w miłości
Barbara jest jak piękny kwiat, który potrzebuje troski i uwagi, by w pełni rozkwitnąć. W relacjach z mężczyznami oczekuje ciepła i uczucia, ale jej kapryśna natura wymaga cierpliwości. Basia nie odnajduje się w skromnym życiu - czuje się szczęśliwa, gdy partner zapewnia jej komfort i odrobinę luksusu.
Dzięki swojej wrodzonej urodzie i wdziękowi z łatwością zdobywa serca, ale mężczyźni muszą być odporni na jej zalotność i potrafić zachować stanowczość. Jeśli znajdzie partnera, który sprosta tym wymaganiom, Barbara okazuje się nie tylko troskliwą żoną, ale i wspaniałą matką. Jest raczej typem skrytej kobiety. Rzadko mówi o swoich uczuciach i emocjach. Zamiast rozmawiać o problemach, woli odzwierciedlić je w sztuce. Bywa kapryśna, jednak z całą pewnością nie brak jej wewnętrznego ciepła.
Życie towarzyskie Barbary
W kontaktach towarzyskich Barbarę cechuje spora powściągliwość. Ceni sobie chwile spędzone w samotności, tym bardziej że rzadko ma okazję pobyć tylko z samą sobą. Barbara jest obdarzona wrodzoną intuicją, potrafi słuchać, a udzielane przez nią rady są trafne. Z tego względu wiele osób chce ją mieć przy sobie w trudnych chwilach.
O ile Babra lubi błogie lenistwo we własnym domu, to z całą pewnością nie można zarzucić jej, że stroni od towarzystwa. Gdy trzeba, Basia odkłada na bok ulubioną lekturę i wychodzi do ludzi. Należy jednak wiedzieć, że Barbara odczuwa silną potrzebę bycia w centrum uwagi. To artystyczna dusza, która ceni sobie poklask i podziw.
Barbara w życiu zawodowym
Barbara jest kobietą niezależną, której nikt nie może narzucić swojego zdania. Nie da się jej zmusić do codziennego wstawania o tej samej godzinie i do wypełniania tych samych obowiązków. Z tego względu Barbara najlepiej czuje się w pracy twórczej, w której może dać upust swoim talentom i w której będzie miała zapewnioną swobodę działania. Jest więc urodzoną pisarką, poetką lub malarką, ale dobrze czuje się też jako reporterka, dziennikarka lub publicystka.
Zdrobnienia imienia Barbara
Barbara najczęściej jest zdrabniana do formy Basia. Inne często używane zdrobnienia to:
- Basieńka,
- Basiunia,
- Baśka,
- Bacha,
- Bachna,
- Barburka,
- Barbarka,
- Barbora.
Imię Barbara w innych językach
Barbara to popularne imię. W 2017 roku nadano je 1694 dziewczynkom. Rok później liczba ta spadła do 857. W pierwszej połowie 2019 roku imię Barbara zostało nadane 755 razy. Warto zaznaczyć, że popularność tego imienia wykracza poza granice Polski, a imię to jest tłumaczone na wiele języków.
Należy jednak podkreślić, że w większości przypadków obowiązuje wspólna, ujednolicona forma, czyli właśnie Barbara. Dotyczy to języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, fińskiego i łacińskiego. W języku angielskim funkcjonuje dodatkowa forma – Barbra, a we francuskim – Barbe.
Znane osoby o imieniu Barbara
Barbara ma naturę artystki, nie dziwi więc fakt, że imię to nosi wiele znanych pisarek, malarek, aktorek i piosenkarek:
- Barbara Babilińska – aktorka,
- Barbara Bańka – malarka, fotografik,
- Barbara Brylska – aktorka,
- Barbara Bursztynowicz – aktorka,
- Barbara Fijewska – choreograf,
- Barbara Garstka – aktorka,
- Barbara Kałużna – aktorka,
- Barbara Kucharska – malarka, flecistka,
- Barbara Kurdej-Szatan – aktorka,
- Barbara Ludwiżanka – aktorka,
- Barbara Melzer – aktorka teatralna,
- Barbara Mularczyk – aktorka,
- Barbara Olearka – projektantka mody,
- Barbara Tatara – Miss Polonia z 2007 roku,
- Barbara Trzetrzelewska – piosenkarka.
Artykuł opublikowany pierwotnie 04.10.2022r. Aktualizacja: Maja Ewa Cwil