Zmarszczki mimiczne – jak powstają?

Zmarszczki to załamania skóry i znajdującego się pod nią „szkieletu” tworzonego przez włókna kolagenu i elastyny. Zaczynają tworzyć się wraz z upływem czasu, ponieważ młoda skóra obfituje w zasoby kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Kiedy robimy się starsze, tych substancji ubywa, a nasza skóra traci jędrność i elastyczność. Linie mimiczne to specyficzny rodzaj zmarszczek. Powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy. Kiedy się uśmiechamy, robimy grymas, podnosimy i opuszczamy brwi, mrużymy oczy, nasza skóra się kurczy i rozkurcza. Po jakimś czasie, pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia, tworzy się zmarszczka mimiczna. Co dokładnie odpowiada za powstanie zmarszczek?

  • Starzenie się skóry,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • przesuszona skóra,
  • promieniowanie UV,
  • papierosy,
  • alkohol,
  • nieodpowiednie nawodnienie organizmu,
  • zła dieta. 

Wydawałoby się, że zmarszczki pojawiają się dopiero po 30. roku życia. To jednak nieprawda. Jeśli notorycznie się nie wysypiamy, palimy papierosy, nie dbamy o odpowiednią dietę i nawilżenie cery, zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się już w okolicach 20. roku życia. Powstają najczęściej w okolicy oczu, ust, czoła i nad łukiem kupidyna. Chociaż nie można zapobiec ich powstawaniu, można sprawić, że będą mniej widoczne i płytsze. 

Zmarszczki mimiczne – rodzaje

Zmarszczki mimiczne to specyficzny rodzaj linii na twarzy. Powstają głównie w wyniku nieustannej pracy mięśni twarzy. Zależnie od naszego stylu życia, mogą pojawiać się wcześniej lub później. Pierwsze zmarszczki mimiczne powstają zazwyczaj w okolicy oczu. Nazywane są potocznie „kurzymi łapkami”. Takie linie mogą powstawać na twarzy już po 20. roku życia. Jakie jeszcze są rodzaje zmarszczek mimicznych? 

  1. Zmarszczki mimiczne na czole,
  2. zmarszczki mimiczne między brwiami (lwia zmarszczka),
  3. zmarszczki bruzdy nosowo-wargowe,
  4. zmarszczki mimiczne ust (zmarszczki palacza), 

Linie mimiczne najczęściej zaczynają powstawać między 25. a 30. rokiem życia. Kiedy się pojawiają, można zmniejszyć ich widoczność i spłycić je odpowiednimi kosmetykami i zabiegami. Utrwalone linie nazywane są "statycznymi" i bardzo trudno je ukryć, dlatego zacznij działać, kiedy tylko zauważysz, że na twojej skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne. Zacznij przede wszystkim od swojego stylu życia. Wysypiaj się, wypijaj dziennie minimum 1,5 litra wody dziennie i wprowadź do diety posiłki bogate w witaminy i kwasy omega-3 i omega-6. W produktach szukaj naturalnych antyoksydantów, czyli witamin, które walczą z oddziaływaniem wolnych rodników i tym samym opóźniają proces starzenia się skóry. 

Skuteczne kosmetyki na zmarszczki mimiczne

Dobry krem do twarzy po 30-tce czy 40-tce to taki, który nawilża, regeneruje i odżywia skórę. Dzięki odpowiednim składnikom powinien również spłycać zmarszczki mimiczne. Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami, na czole czy w okolicy ust? Żaden krem nie spowoduje, że linie przestaną się pojawiać. Zmarszczki to naturalny proces starzenia się skóry. Dzięki pielęgnacji możemy natomiast opóźnić proces ich powstawania i zmniejszyć widoczność istniejących już zmarszczek mimicznych. Jakich kremów szukać w drogeriach i aptekach?

  1. Maść z witaminą A na zmarszczki – Witamina A ma wpływ na produkcję kolagenu i elastyny, które są  odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Bierze także udział w procesie produkcji czerwonych krwinek i  utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci.
  2. Krem z kwasem hialuronowym – wspólnie z kolagenem i elastyną odpowiada za jędrność i gładkość skóry. Kwas chroni skórę przed utratą wody, a więc sprawia, że pozostaje długo nawilżona. Poprawia także gęstość skóry, redukuje zmarszczki, zaczerwienienia i podrażnienia. Kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego , nawilżają skórę, wygładzają blizny i zmarszczki, neutralizują działanie wolnych rodników i opóźniają proces starzenia się skóry
  3. Krem na zmarszczki mimiczne z koenzymem Q10 - Koenzym Q10 to związek naturalnie występujący w błonach komórkowych ludzi, zwierząt i roślin. Substancja witaminopoodbna ma właściwości antyoksydacyjne. Działa przeciwstarzeniowo i ochronnie na skórę. Przyspiesza regenerację cery, poprawia jej jędrność, elastyczność i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Masaż twarzy na zmarszczki mimiczne

Masaż twarzy to zabieg, który rewelacyjnie wpływa na kształt, wygląd i stan naszej cery. Możesz wykonywać go palcami z dodatkiem naturalnych olejów. Olejki działają świetnie na zmarszczki, zwłaszcza arganowy, który jest źródłem witaminy E, steroli, kwasów omega-3 i omega-9 i przeciwutleniaczy. Witamina E na twarz również sprawdzi się w tym domowym zabiegu. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie specjalnych masażerów do twarzy. Regularne stosowanie rollera zmiejsza widoczność zmarczek, łagodzi podrażnienia i poprawia krążenie krwi. Jakie masażery dostępne są na rynku?

  1. Rollery – najczęściej wykonane z naturalnych kamieni. Jadeitowy jest chłodny, dlatego nie musi być długo trzymany w lodówce przed użyciem. Chińczycy wierzą, że wyciąga on negatywną energię i wzmacnia organizm. Kwarc stymuluje natomiast krążenie limfy i pomaga z problemem rozszerzonych porów. 
  2. Płytka gua sha – roller w kształcie koślawego serca. Masaż płytką wykonuj z dodatkiem olejku migdałowego, arganowego lub jojoba, nigdy na sucho. 
  3. Derma roller – wałek z igiełkami wykonany ze stali chirurgicznej. Masażer tworzy mikroskopijne nakłucie na skórze, dzięki czemu stymuluje zachodzące w niej procesy regeneracyjne. Roller stymuluje cerę do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu cera z czasem staje się jędrna i bardziej elastyczna.

Regularnie wykonywany masaż twarzy może zdziałać cuda i znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek. Oprócz tego wyostrza owal twarzy, relaksuje, odpręża mięśnie i pomaga z opuchlizną.

Zobacz także:

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Walkę ze zmarszczkami mimicznymi można zacząć już w domu. Kiedy skóra jest przesuszona i podrażniona, traci jędrność i elastyczność. Regularnie nawilżając i odżywiając cerę, opóźniamy proces powstawania zmarszczek. Jakie są najlepsze domowe sposoby na linie mimiczne?

1. Dieta – walkę ze zmarszczkami warto zacząć już od środka. Wybieraj produkty, które walczą z wolnymi rodnikami i tym samym opóźniają proces starzenia się skóry. Takimi składnikami są naturalne antyoksydanty, czyli np. witamina A, E, C, beta-karoten, cynk, miedź i likopen. Jakie produkty należy wprowadzić do swojej diety?

  • Witamina A – marchew, szpinak, brzoskwinie, jajka, masło, wątróbka, łosoś, makrela. 
  • Witamina C – cytrusy, truskawki, czarna porzeczka, pomidory, natka pietruszki, kapusta kiszona
  • Witamina E – nasiona dyni, nasiona słonecznika, oleje roślinne, orzechy włoskie, kiełki pszenicy
  • Beta-karoten – marchew, jarmuż, suszone morele, szpinak, śliwki suszone, agrest, brokuły.
  • Cynk –  ostrygi, wątróbka, kraby, sery żółte, kasza gryczana, jaja, ryż, tłuste ryby.

2. Maska z awokado

Składniki:

  • Pół awokado,
  • 1 łyżka gęstego jogurtu naturalnego,
  • 5 kropel oleju arganowego.

Przygotowanie:

  1. Awokado rozgnieć widelcem w misce. 
  2. Dodaj do niego jogurt naturalny i olej arganowy i wszystko wymieszaj. 
  3. Nałóż na twarz na ok. 15 minut po czym zmyj letnią wodą. 

Awokado to świetne źródło witaminy A, E i zdrowych tłuszczów. Te składniki regenerują cerę, opóźniają proces starzenia się skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek. Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy, który delikatnie rozpuszcza martwe komórki skóry. Olej arganowy łagodzi podrażnienia, redukuje blizny, ochrania przed promieniowaniem UV i przeciwdziała procesom starzenia się skóry

3. Okłady z ogórka

Maska z ogórka to najprostszy domowy zabieg pielęgnacyjny. Wystarczy, że go umyjesz i pokroisz na cienkie plastry. Nałóż je na twarz na ok. 20 minut. Ogórek zawiera w swoim składzie witaminę C, która działa przeciwutleniająco, bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność naszej skóry i zwalcza wolne rodniki. Witamina K natomiast poprawia koloryt skóry i rozjaśnia cerę. 

Najlepsze zabiegi na zmarszczki mimiczne 

Nasza cera z wiekiem traci jędrność i elastyczność i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Jeśli prowadzimy szybki tryb życia, palimy papierosy, nie pijemy wystarczającej ilości wody, linie mimiczne na twarzy mogą pojawiać się jeszcze szybciej. Jeśli zmarszczki zaczynają cię martwić, możesz do swojej pielęgnacji wprowadzić zabiegi kosmetyczne. W połączeniu z regularnym nawilżaniem cery sprawią, że zmarszczki znacznie zmniejszą swoją widoczność. Jakie są najlepsze zabiegi na zmarszczki mimiczne?

  1. Fotoodmładzanie – zabieg dedykowany dla osób po 25. roku życia. Polega na naświetlaniu światłem o niskiej gęstości energii, które rozgrzewa skórę i pobudzą ją do przebudowy. Wnika w jej głąb i jest absorbowane przez heboglobinę lub melaninę. Laser odnawia tnatki skóry i pobudza je do produkcji nowych włókien kolagenowych. Poleca się, żeby wykonać serię 3-5 zabiegów. Należy je powtarzać co 3-5 tygodni. Dopiero wtedy będzie można zauważyć widoczne efekty lasera. Jedna sesja zabiegu kosztuje ok. 150 zł. Z fotoodmładzania nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chorujące na cukrzyce, zaburzenia krzepnięcia krwi, bielactwo, schorzenia endokrynologiczne czy łuszczycę
  2. Botoks - preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Substancję podaje się w określonej ilości i w odpowiedni sposób w miejsca, które objęte są zmarszczkami. Botoks blokuje możliwość mięśnia do aktywności, czyli skurczu.  Wbrew powszechnej opinii, botoks nie unieruchamia całej twarzy i nie pozbawia jej mimiki. Preparat wprowadza się miejscowo, w celu wygładzenia jedynie wybranych partii twarzy. Botoks zaczyna działać po ok. 7 dniach a efekt utrzymuje się nawet do sześciu miesięcy. Cena zabiegu zależy od miejsca aplikacji i marki substancji. Średnio kosztuje 100-300 zł. Z botoksu powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z zakażeniami i nowotworami skóry, osoby z czynną opryszczką i przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi.  

Wypełnianie zmarszczek mimicznych

Stosowanie wypełniacza przynosi bardzo szybkie efekty. Zmarszczki są wypełnione, a objawy starzenia się skóry zredukowane. Obecnie do wypełniania zmarszczek mimicznych najczęściej stosuje się kwas hialuronowy. Na czym polega zabieg?

Wypełniacze to substancje wstrzykiwane do tkanek w celu wypełnienia zmarszczek i innych ubytków. Zabieg polega na wstrzykiwaniu substancji wypełniającej pod zmarszczkę, co pozwala na jej korekcję i wyrównanie z poziomem otaczającej skóry. Podczas zabiegu najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, dlatego nie jest on bolesny. Wypełnienie może dotyczyć różnych zmarszczek mimicznych: lwiej zmarszczki, zmarszczek na czole czy zmarszczek nosowo-wargowych. Wypełniania linii mimicznych kwasem hialuronowym utrzymuje się 3-12 miesięcy. Cena zabiegu zależy od miejsca, które chcemy wypełnić. Średnio kosztuje on ok. 700 zł.