Reklama

W ciągu najbliższych kilku miesięcy twoje ciało czekają ogromne zmiany. Czy jesteś na nie gotowa? Wiedza o etapach ciąży uchroni cię przed niepotrzebnym zamartwianiem się.

Reklama

Jak przebiega ciąża?

Ciąża trwa zwykle 40 tygodni i dzieli się na trzy etapy:

Pierwszy trymestr: od 1. tygodnia do końca 12. tygodnia (miesiące 1-3)

Drugi trymestr: od 13. tygodnia do końca 26. tygodnia (miesiące 4-6)

Trzeci trymestr: od 27. tygodnia do końca ciąży (7-9 miesięcy).

Zastanawiasz się, na którym etapie jesteś? Kalkulator ciąży ułatwi ci obliczenie przewidywalnej daty porodu. Po uzyskaniu wyniku przeczytaj, czego możesz spodziewać się w danym tygodniu. Oto najważniejsze rzeczy, które powinnaś wiedzieć, aby przygotować się na nadchodzące zmiany:

I trymestr

Twoja ciąża teoretycznie zaczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak podczas pierwszych trzech tygodni nie wiesz, że jesteś w ciąży! Nie oznacza to, że w twoim ciele niewiele się dzieje – wręcz przeciwnie. Twój organizm przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej w wyściółce macicy.

W 4. tygodniu ciąży w twoim ciele znacząco wzrasta poziom hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), może być już wystarczająco wysoki, aby uzyskać pozytywny wynik domowego testu ciążowego.

W 5. tygodniu zaczyna bić serce twojego dziecka i pompować krew wokół maleńkiego ciała wielkości ziarnka maku. W 6. tygodniu dziecko podwaja swoją wielkość. Jego serce bije około 150-160 razy na minutę. Twój poziom progesteronu rośnie i możesz zacząć odczuwać poranne mdłości.

W 8. tygodniu twoje dziecko zaczyna przypominać wyglądem niemowlę! Jego twarz nabiera kształtu, a usta i nozdrza zaczynają się rozwijać. Z medycznego punktu widzenia twoje dziecko jest teraz nazywane płodem. Każdy organ jest już na swoim miejscu i zaczynają się tworzyć unikalne odciski palców.

W 10. tygodniu mózg rozwija się szybciej niż jakakolwiek inna część ciała, a głowa wydaje się być nieproporcjonalnie duża. Dziecko staje się bardziej aktywne w ciągu dnia, który dzieli na wyraźne okresy snu i czuwania. Ty możesz być bardziej zmęczona niż zwykle.

W 12. tygodniu pojawiają się paznokcie u rąk i nóg twojego dziecka. Od teraz może ono ssać kciuk i mieć czkawkę! Mniej więcej w tym czasie pojawia się u ciebie lekko zaokrąglony brzuszek ciążowy. Wiele mam właśnie teraz decyduje się ogłosić światu radosną nowinę. Jest to etap, w którym znacznie spada ryzyko poronienia.

II trymestr

Gratulacje, rozpoczęłaś drugi trymestr! Kolejne tygodnie ciąży są czasem, który często najbardziej podoba się przyszłym mamom. Pierwsze trzy miesiące były okresem szybkiego rozwoju, a kolejne trzy stoją pod znakiem dynamicznego wzrostu.

W 15. tygodniu na skórze dziecka pojawiają się delikatne, puszyste włosy zwane lanugo. W 17. tygodniu pod skórą twojego dziecka zaczynają gromadzić się zapasy tłuszczu. Ty również możesz zacząć przybierać na wadze.

W 18. tygodniu twoje dziecko zaczyna słyszeć! Jeśli jest chłopcem, jego narządy płciowe stają się wyraźniejsze i łatwiejsze do zobaczenia na USG. W 19. tygodniu mięśnie nóg twojego dziecka wzmacniają się, więc wkrótce możesz poczuć pierwsze lekkie kopniaki.

20. tydzień – jesteś teraz oficjalnie w połowie ciąży! Jak się czujesz na półmetku?

W 25. tygodniu dziecko staje się coraz bardziej ciekawskie, eksploruje otoczenie, dotykając pępowiny i swojej twarzy. Możesz teraz wyraźniej zauważyć okresy odpoczynku i czujności twojego dziecka. Potrafi już ono rozpoznać twój głos, słyszeć muzykę i reagować na głos taty kopniakami!

W 26. tygodniu twoje dziecko po raz pierwszy otwiera oczy. Możesz poczuć, jak reaguje, gdy oświetlisz swój brzuch jasnym światłem.

III trymestr

W trzecim trymestrze ciąży łożysko zacznie wzmacniać układ odpornościowy dziecka, dostarczając mu przeciwciał, które będą potrzebne do zwalczania drobnoustrojów po urodzeniu.

W 27. tygodniu rysy twarzy twojego dziecka są w pełni ukształtowane i wyglądają podobnie do tego, jak będą wyglądały po narodzinach.

W 33. tygodniu dziecko waży około 1,85 kg i mierzy około 44 cm. Słyszy, czuje, a nawet widzi. Oczy twojego dziecka wykrywają światło, jego źrenice zwężają się i rozszerzają w odpowiedzi. Wraz ze wzrostem rozmiarów ty i twoje dziecko potrzebujecie więcej kalorii, aby sprostać zapotrzebowaniu na energię.

Ufff, dotarłaś do 39. tygodnia. Twoje dziecko może urodzić się w każdej chwili. Jesteś gotowa?

Kiedy urodzę?

Najlepszą osobą do obliczenia terminu porodu jest twój lekarz prowadzący. Przy pomocy ginekologicznego kalkulatora ciąży i badania USG wskaże najbardziej prawdopodobną datę porodu.

Możesz również spróbować oszacować ją samodzielnie – większość ciąż trwa około 40 tygodni (lub 38 tygodni od poczęcia), więc wystarczy, że dodasz 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Możesz zrobić to również za pomocą jednego z dostępnych w Internecie kalkulatorów ciąży online.

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/kalendarz-ciazy-z-kalkulatorem-daty-porodu

https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/pierwszy-tydzien-ciazy

https://nutricia.com.au/early-stages-faqs/

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama