Poród w domu: jak się przygotować do odebrania porodu w domu?
Poród to ważny moment w życiu kobiety - zwieńczenie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Ważne jest, by poród odbywał się w jak najbardziej przyjaznych warunkach - pozwala to oszczędzić stresu zarówno mamie, jak i dziecku. Poród domowy - jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie wymaga interwencji lekarza - to bardzo dobry wybór. Jak wygląda organizacja porodu w domu i na czym dokładnie on polega? Co jest potrzebne przy porodzie domowym? Jaki jest jego koszt?
![Poród domowy Poród domowy](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/58/2024/09/unnamed-file-991622b.jpeg?quality=90&resize=980,654)
Poród w domu - przygotowanie i przeciwskazania
Porod w domu wymaga dużej ilości przygotowań oraz czasu. Aby uzyskać kwalifikację do porodu domowego, ciąża musi przebiegać bez żadnych komplikacji - matka oraz dziecko muszą być w 100 proc. zdrowe. Dodatkowymi czynnikami, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie porodu w domu, są:
- choroby związane z ciążą (np. choroba cukrzycowa),
- ciąża mnoga,
- powikłania ciążowe w przeszłości (poronienia, przedwczesne narodziny itp.),
- przeprowadzone w przeszłości zabiegi ginekologiczne, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na utrudnienie przebiegu porodu,
- choroby matki (np. problemy z sercem).
Wstępną kwalifikację do porodu wydaje lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Ważne, by nic przed nim nie zatajać - chodzi tu przede wszystkim o zdrowie i życie matki oraz maluszka!
Aby dobrze przygotować się do porodu domowego, wcale nie musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie ani specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze jest Twoje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do własnego ciała oraz posiadanie osoby, która wesprze Cie w tym momencie (najlepiej, by był to mąż lub partner, choć nie jest to wymagane).
Jak więc dobrze przygotować się do porodu w domu?
- Wybór położnej - gdy Twój lekarz ginekolog udzieli Ci kwalifikacji do porodu w domu, nie oznacza to, że możesz przeprowadzić go sama. Stajesz wtedy przed jednym z najważniejszych wyborów - kto będzie towarzyszył Ci w czasie porodu domowego oraz pomoże Twojemu maleństwu przyjść na świat.
Podczas wyboru położnej kieruj się nie tylko jej kwalifikacjami, ale również sympatią - będziesz spędzać z nią bardzo dużo czasu jeszcze przed porodem, dobrze zatem, żebyście się polubiły. - Ułożenie planu porodu - gdy zdecydujesz się już na konkretną osobę, ważne jest, by zaplanować wszystkie szczegóły razem z nią. Położne specjalizujące się w porodach domowych mają zazwyczaj duże doświadczenie - podpowiedzą Ci, do jakiego lekarza się zwrócić i w jakim czasie, kiedy podać szczepionki, gdzie złożyć odpowiednie dokumenty. Położna poinformuje Cie także o zakresie usług, jakie oferuje - od tego, jaki sprzęt przyniesie ze sobą do informacji, czy pobierze od noworodka krew po urodzeniu.
- Szkoła rodzenia - to absolutna podstawa w przypadku porodu domowego. W szkole rodzenia poznasz lepiej swoje ciało i staniesz się bardziej świadoma swojej fizjonomii, co doda Ci pewności siebie przy porodzie. Oprócz tego, nauczysz się także, jak prawidłowo oddychać w czasie porodu, jakie pozycje mogą być dla Ciebie wygodne oraz jak rozciągać ciało przed samym porodem, by go sobie ułatwić.
- Przygotowanie domu - gdy zapewnisz już sobie odpowiednią opiekę, możesz zająć się przygotowaniem domu do przyjścia dziecka na świat. Nie oznacza to, że musisz szorować każdy kąt i pozbyć się mebli - wręcz przeciwnie! Będąc już w ciąży, przespaceruj się po domu i wybierz jeden pokój, w którym czujesz się bezpiecznie (możesz również przećwiczyć "na sucho" różne pozycje porodowe). Posprzątaj go na tydzień przed porodem oraz zabezpiecz łóżko - najlepiej w tym celu sprawdzą się podkłady medyczne.
- Wyposażenie domu - przy porodzie domowym nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu - ten przynosi ze sobą położna. Warto natomiast, by oprócz pieluszek, mleka oraz kremów na wyposażeniu znalazło się parę innych rzeczy, takich jak: podkłady medyczne, duże podpaski lub pieluchy dla dorosłych, kilka ręczników (najlepiej frotte - mogą one zostać zniszczone w trakcie porodu), pieluchy tetrowe, niewielka miska na łożysko, gaziki jałowe, spirytus salicylowy oraz duży worek na śmieci.
Oprócz wyposażenia okołoporodowego zadbaj również o to, by w domu znajdowało się coś do jedzenia oraz do picia - najlepiej, by nie wymagało długiego czasu przygotowania. W ten sposób będziesz spokojna o wszystkie osoby obecne w domu i będziesz mogła skoncentrować się wyłącznie na dziecku. - Bądź gotowa na podróż do szpitala - w trakcie porodów domowych zdarzają się komplikacje - choć należą one do rzadkości, trzeba je również brać pod uwagę. Aby uniknąć stresu, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, spakuj wcześniej torbę z wszystkimi rzeczami potrzebnymi do szpitala. Upewnij się także, że w razie potrzeby samochód jest zatankowany i sprawny technicznie, a kierowca gotów do jazdy.
- Skontaktuj się z lekarzem - po porodzie domowym konieczne jest, by w ciągu pierwszych kilku dni życia (a najlepiej pierwszych 24 godzin) maleństwo obejrzał oraz przebadał lekarz - najlepiej pediatra lub neonatolog. Aby więc nie stresować się dodatkowo po porodzie, skontaktuj się z nim wcześniej i ustal sposób działania - np. że gdy dojdzie do porodu, Twój mąż poinformuje go o tym fakcie i ustali termin wizyty.
Zobacz też: Depresja i stany lękowe po porodzie. Co się dzieje w głowie kobiety?
Jak wywołać poród w domu?
Ciąża trwa 40 tygodni - po tym czasie samoistnie powinien nastąpić poród. Jeśli po upływie kilku dni od wyznaczonego terminu poród wciąż nie następuje, jest on wywoływany farmakologicznie - za pomocą kroplówki z oksytocyną. Jednak w przypadku porodu w domu sprawa ma się zupełnie inaczej - nie są dostępne żadne lekarstwa bez recepty, które mogą wywołać skurcze macicy. Możesz jednak działać wcześniej, wspierając się naturalnymi metodami.
Przede wszystkim by mówić o wywołaniu lub przyspieszeniu porodu, ciąża musi mieć minimum 38 tygodni - przed tym terminem jest to niebezpieczne dla zdrowia maleństwa. Istnieje kilka naturalnych metod, które pomogą Ci przyspieszyć poród - jednak faworytem wciąż jest aktywność fizyczna.
Zobacz też: Porody rodzinne wznowione - nowe wytyczne
Jak przyśpieszyć poród?
Długie spacery (najlepiej w rejonach, gdzie w razie potrzeby uzyskasz pomoc innych ludzi), joga oraz basen są wręcz zalecanym rodzajem aktywności dla kobiet ciężarnych. Sport pomoże Ci nie tylko w przyspieszeniu przyjścia na świat maluszka, ale ułatwi również sam poród. Biodra kobiet aktywnych fizycznie chętniej współpracują podczas rodzenia, a mięśnie regenerują się szybciej.
Kolejną aktywnością, która pomoże w wywołaniu porodu jest seks. W czasie stosunku płciowego (zwłaszcza podczas orgazmu) do organizmu kobiety uwalniana jest oksytocyna - czyli hormon wywołujący skurcze macicy (ten sam, który podawany jest dożylnie w szpitalu).
Zobacz też: Co to jest poród francuski?
Jak odebrać poród w domu?
Poród w domu powinien odbywać się pod nadzorem osoby przeszkolonej i posiadającej medyczne doświadczenie - co jednak w sytuacji, jeśli osoba taka nie zdąży na czas? Warto wiedzieć, jak wyglądają poszczególne etapy porodu - w ten sposób zarówno Ty, jak i Twój partner, unikniecie zbędnego stresu.
Pierwszym i podstawowym krokiem jest higiena - czyli umycie rąk aż po łokcie i założenie gumowych rękawiczek. W międzyczasie ułóż się w wygodnej pozycji do porodu. Ważna jest kontrola częstotliwości skurczów - im częstsze, tym bliżej rozwiązania.
Gdy skurcze następują często, ważna jest obecność drugiej osoby - będzie ona informować Cię, kiedy należy przeć (pomiędzy skurczami, nigdy w trakcie). Będzie ona także pomagać dziecku wydostać się na świat - wspierać główkę przy wychodzeniu, odbierać dziecko oraz układać je na Twojej piersi. Druga osoba ma także za zadanie przyjąć poród łożyska, a następnie dokładnie je obejrzeć - jeśli nie będzie w całości, będziesz musiała udać się do szpitala w celu wyczyszczenia dróg rodnych.
Zadaniem partnera lub osoby pomagającej przy porodzie będzie także udrożnienie dróg oddechowych maluszka (oczyszczenie ze śluzu), a po urodzeniu łożyska - odcięcie pępowiny. Pamiętaj jednak, że jeśli masz taką możliwość, postaraj się by przy porodzie mieć opiekę medyczną - położnej lub lekarza. Tylko ich obecność gwarantuje odpowiednio szybką reakcję w razie powikłań, co przekłada się na Twój większy komfort psychiczny podczas porodu.
Co jest potrzebne po porodzie w domu?
Najważniejszy jest spokój zarówno matki, jak i dziecka - dlatego po porodzie domowym najlepiej wstrzymać się z przyjmowaniem gości na kilka dni. Wyjątkiem są lekarze - pediatra lub neonatolog powinny zbadać maluszka jak najszybciej, najlepiej do 24 godzin po porodzie.
Po upływie 48 godzin noworodek powinien mieć zrobione testy przesiewowe - w tym celu musi zostać pobrana krew z boku jego pięty. Może się tym zająć położna, która towarzyszyła Ci podczas porodu - oczywiście, jeśli oferuje takie usługi. Warto ustalić to wcześniej - jeśli Twoja położna nie wykonuje takiego pobrania krwi, należy skontaktować się z położną środowiskową, przydzieloną do Twojego rejonu (to należy do jej obowiązków, więc musi się zjawić, gdy zajdzie taka potrzeba). Pamiętaj jednak, że położna środowiskowa musi wcześniej posiadać informację o planowanym porodzie domowym - warto więc skontaktować się z nią nawet miesiąc przed planowanym porodem.
Poród w domu - ile kosztuje?
Choć porody domowe w Europie stanowią około 40 proc. całości, w Polsce wciąż nie są tak popularne. Urodzenie dziecka w domu nie jest - w przeciwieństwie do porodu szpitalnego - refundowane przez NFZ. Oznacza to, że zarówno za opiekę położnej, szkołę rodzenia oraz późniejsze wizyty lekarzy musisz zapłacić z własnej kieszeni.
Koszt porodu waha się w zależności od miejsca - jednak zwykle jest to kwota w granicach 2500-3500 zł.
Zobacz też: Kalkulator ciąży i porodu
Polecane
„Moja żona mnie zdradziła i to w czasie porodu. Chciałem mieć wspomnienia, a został tylko niesmak”
„Synowa wpadła do naszego domu i zaczęła się panoszyć. Sprawiła, że przestałam się czuć jak pani domu”
„W Wigilię zaprosiłem do domu obcą kobietę. Świąteczna kolacja ze śniadaniem zaowocowała wspólną starością”
Otaczające skrzydłokwiat przesądy sprawiają, że niejedna kobieta pragnie mieć go w domu
„Pasierbica szarogęsi się w moim domu, jakby była u siebie. Zajęła nawet moje miejsce w sypialni”
„Ukochana rodzina złamała mi serce. Zabrali mój dom, wsadzili do przytułku, a w Święta oczekują służby”
Jeśli masz w domu ten kwiat, pozbądź się go do końca sierpnia. We wrześniu przyniesie ci pecha
„Moja żona do życia potrzebowała tylko komórki z internetem. Zapatrzona w ekran nie widziała, co się dzieje w domu”
Popularna roślina zapewni ci małą fortunę. Niektórzy obawiają się trzymać ją w domu
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa
Święta tuż-tuż… Oto 7 prezentowych inspiracji
Współpraca reklamowa
Podaruj wspomnienia – magia personalizowanych prezentów na święta
Współpraca reklamowa