Pierwsze w Polsce premiery spektakli w internecie: gdzie i kiedy je zobaczymy?
Czas pandemii to niezwykle trudny egzamin dla teatrów, zwłaszcza tych prywatnych. Wiele z nich udostępnia swoje archiwalne spektakle za darmo lub za symboliczną kwotę, która wesprze instytucję. Teatr Powszechny w Łodzi zdecydował się wyjść na przeciw wyzwaniu i ogłosił pierwsze w Polsce e-premiery. Jakie tytuły, kiedy i w jakiej cenie będziemy mogli obejrzeć?
![Rzuciła korporację, by założyć własną firmę odzieżową: "Na co dzień mierzę się z wyzwaniami, których nie uwzględniałam" [PODCAST] Rzuciła korporację, by założyć własną firmę odzieżową: "Na co dzień mierzę się z wyzwaniami, których nie uwzględniałam" [PODCAST]](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/58/2024/09/unnamed-file-c84e7bd.jpg?quality=90&resize=600,400)
Wszyscy tęsknimy za atmosferą teatru: zapachem sal, dźwiękiem dzwonka wzywającego na spektakl, pluszowych obić foteli, przyciszonych głosów, niecierpliwości oczekiwania. Ośmielę się przypuszczać, że nawet za spóźnialskimi, którzy potrafią poruszyć cały rząd w popłochu szukając swojego miejsca. Nie ma co ukrywać - tęsknota jest wielka. Jednak obecny czas pandemii to sprawdzian naszej cierpliwości. Rząd bowiem nie przewiduje otwarcia instytucji kulturalnych nawet w 3. etapie łagodzenia obostrzeń. Pozostaje nam więc kontakt z teatrem w wirtualnej rzeczywistości.
Wiele teatrów tak jak Teatr Polonia Krystyny Jandy udostępnia swoje sztandarowe tytuły w określonym czasie w sieci. Nie zdarzyło się jednak dotychczas, by któryś z teatrów zdecydowałby się na przeniesienie premier do sieci. Prekursorem stał się łódzki Teatr Powszechny, który ogłosił, że premiera dwóch tytułów. Spektakle będą udostępnione w cenie symbolicznego biletu.
Nie chcemy zmarnować tego czasu, działamy w stylu, jaki najbardziej lubimy – nie poddając się i pracując nad przyszłością, nad nową wartością....W czasie epidemii nie czekamy biernie, ale szukamy rozwiązań dla Teatru - na teraz i na przyszłość, powiedziała dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, Ewa Pilawska.
Kiedy pojawią się premierę i ile będzie kosztować bilet?
Jak zapowiada dyrektor teatru, spektakle zostaną profesjonalnie zaresjestrowane, bez uszczerbku dla wartości artystycznej. Bilety będzie można kupować przez Internet, na wirtualnej widowni, i tak jak podczas regularnego spektaklu, na każde przedstawienie będziemy mieć dostępnych około 450 miejsc w przypadku Dużej Sceny i około 200 na Małą Scenę. Transmisje będą odbywały się zgodnie z repertuarem – w określony dzień w określonej godzinie. Tym samym twórcy chcą stworzyć, wirtualną, alternatywną wersję teatru na miarę zastanych czasów. O datach oraz lokalizacji teatr będzie informował na bieżąco.
Jakie premiery zobaczymy?
Na Dużej Scenie zostanie pokazana współczesna komedia, poruszająca wiele uniwersalnych tematów. Na Małej Scenie spektakl dla młodzieży – premiera z cyklu „Dziecko w sytuacji”.
Chciałabym, aby te dwie premiery dały nowe życie Teatrowi w czasie epidemii, a jednocześnie zabezpieczyły naszą możliwość grania w sytuacji, gdyby epidemia miała w przyszłości powrócić. Widzowie oczekują od Teatru nowej jakości i podejmowania wyzwań – stąd mój pomysł na wystawienie nowych tytułów w zupełnie nowej formule. To oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem i wkroczeniem na nieznane pole, ale wierzymy, że będzie to sukces na miarę „Szalonych nożyczek”, których polska prapremiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Z dzisiejszej perspektywy, kiedy spektakl jest hitem w całej Polsce, trudno w to uwierzyć, ale wtedy to była naprawdę odważna decyzja i duże ryzyko – mówi Ewa Pilawska.
Trudna sytuacja teatrów i aktorów
Dyrektorka teatru podkreśla też w jak trudnej sytuacji zostali aktorzy, którzy w czasie pandemii stracili nie raz jedyne źródło utrzymania.
Cały czas musimy też pamiętać o aktorach, którzy utracili dochody. W szczególnie trudnej sytuacji są aktorzy kontraktowi, którzy stracili wszystkie zarobki w Teatrze (nasz Zespół składa się z 17 aktorów etatowych i 6 kontraktowych). Dlatego wprowadzamy jeszcze jedno zupełnie nowe rozwiązanie - od spektakli prezentowanych online aktorzy będą otrzymywać procentowe prowizje – swoiste tantiemy od sprzedanych biletów. Będzie to dla nich realne wsparcie w czasie, kiedy spektakle nie mogą się normalnie odbywać i kiedy nie mogą występować na scenie – podsumowuje dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
Polecane
"Nie jesteśmy bogaczami - tylko ich udajemy". Erykah Badu koncertuje online za symbolicznego dolara.
Dzień Kobiet w Polsce i na świecie - początki, historia i tradycje. Kiedy jeszcze pamięta się o kobietach?
Wszystkich Świętych. Jaka jest historia święta i od kiedy jest obchodzone w Polsce? Poznaj zwyczaje związane z tym szczególnym dniem
„Myślałem, że w internecie znalazłem kandydatkę na żonę. Nie do wiary, jak płytkie są dzisiejsze dziewczyny”
Spójrz w niebo w nocy z 17 na 18 listopada i pomyśl życzenie. Nie możesz przespać tego gwiezdnego spektaklu
Spektakl teatralny "Wirujący seks. Polskie love story" w teatrze Rampa. Sztuka inspirowana hitowym filmem "Dirty Dancing"
„Umówiłam się na randkę z facetem poznanym w internecie. Gdy zobaczyłam, kim jest naprawdę, nie mogłam wyjść z szoku”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa