Medytacja na uspokojenie. Oczyść swój umysł w 5 prostych krokach
Medytacja na uspokojenie pozwoli ci osiągnąć harmonię i wewnętrzny spokój. Jej regularne praktykowanie może zminimalizować wpływ stresogennych czynników na swoje ciało i psyche.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- Medytacja na uspokojenie
- Dla kogo jest medytacja na uspokojenie?
- Jak medytować samemu w domu?
- Jak medytować i się wyciszyć?
- Medytacja na uspokojenie serca
- Jak oczyścić umysł?
- Medytacja: techniki uspokajające
Medytacja na uspokojenie jest podstawą, od której powinna zacząć każda osoba zainteresowana tym tematem. Zrelaksowanie się i rozładowanie napięcia ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego oraz stanowi punkt wyjścia innych technik medytacyjnych.
Zobacz także:
Jak medytować? Nie wiesz, od czego zacząć? Ta krótka instrukcja dla początkujących pomoże ci uspokoić myśli
Nie wiesz jak poradzić sobie z nieustanną gonitwą myśli, stresem i brakiem koncentracji? Próbowałaś medytacji? Medytacja pomaga zapanować nad stresem, niweluje bezsenność, powracające bóle głowy i wiele innych problemów na tle psychosomatycznym. O jej zaletach wiemy sporo, ale wiele osób nie wie od czego zacząć swoją przygodę z tą praktyką. Jak medytować - i na co zwrócić uwagę? Oto krótka instrukcja medytacji krok po kroku.Medytacja na uspokojenie
Medytacja na uspokojenie ma za zadanie oczyszczenie naszego umysłu ze wszystkiego, co wywołuje w nas lęk. Pomaga pozbyć się negatywnego wpływu codziennych, stresogennych czynników obecnych w życiu każdego z nas. Dodatkowo możemy też dzięki niej rozładować fizyczne napięcie, jakie mogło zgromadzić się naszym ciele, na przykład w postaci zaciśniętej szczęki lub spiętych barków itp.
Medytacja na stres pomaga nam w codziennym życiu – dzięki niej możemy:
- łatwiej regulować nasze uczucia;
- nabrać dystansu do codziennych spraw;
- pozbyć się stresu;
- zapanować nad stanami lękowymi;
- zrelaksować się i odprężyć;
- uregulować sen;
- poprawić pracę układu odpornościowego;
- pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie.
Zobacz:
Mantra - tekst, który musisz zapamiętać. Oto teksty najważniejszych mantr
Mantra tekst, której dokładnie zapamiętałaś i którą potrafisz odtworzyć z uwzględnieniem oryginalnej wymowy, będzie szczególnie skuteczna. Na szczęście nie oznacza to, że czas na naukę starożytnych języków - przedstawiamy teksty kilku najważniejszych mantr, które (odpowiednio zaintonowane) pomogą ci zmienić swoje życie.Dla kogo jest medytacja na uspokojenie?
Często zadawanym pytaniem jest, czy medytacja pomaga w nerwicy. Regularne praktykowanie może zdecydowanie pomóc zarówno w tym, jak i w innych dolegliwościach, takich jak depresja, ataki paniki lub lęk uogólniony. Możesz wdrożyć ją do swojej rutyny również wtedy, gdy zmagasz się z bólami somatycznymi lub bezsennością, które mogą być objawami stresu.
Nie musisz jednak znajdować się w kryzysie, aby sięgnąć po medytację i skorzystać z jej relaksujących właściwości. Możesz praktykować również profilaktycznie – aby móc dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i zapobiegać chorobom wywoływanym stresem, zanim te zdążą się u ciebie rozwinąć. Medytacja w ruchu sprawdzi się u osób, dla których produkcja endorfin jest główną motywacją do medytowania.
Czy medytacja na uspokojenie jest dla każdego?
Niestety, choć medytacja jest techniką, z której może skorzystać potencjalnie każdy, w nielicznych przypadkach może ona nie zadziałać zgodnie z przewidywaniami. Jeśli zauważysz, że regularne praktykowanie wywołuje u ciebie pogorszenie samopoczucia, bezsenność, lub ogólne rozbicie, powinnaś natychmiast przerwać. W takiej sytuacji polecamy skonsultować się z psychiatrą lub psychoterapeutą.
Przeczytaj:
Medytacja poranna: co daje i co może wnieść do naszego życia. Jak medytować rano, jeśli brakuje nam czasu?
Medytacja poranna może nie tylko poprawić twój humor na resztę dnia, ale również wnieść spokój i harmonię do twojej codzienności. Wbrew pozorom nie potrzebujesz wcale dużo czasu, aby wprowadzić do swojego życia rutynę, która korzystnie wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. Przedstawiamy kilka sposobów medytacji zarówno na te leniwe, jak i na te zabiegane poranki.Jak medytować samemu w domu?
Nauka samodzielnej medytacji może trwać nawet do kilkunastu tygodni. Bądź cierpliwa i daj sobie czas na doskonalenie swoich umiejętności. Jeśli czujesz, że ci to pomoże, możesz wykorzystać nagrania z medytacją prowadzoną, które pomogą ci skoncentrować się i uchwycić odpowiedni rytm. Jeśli wolisz medytować sama, staraj się przestrzegać poniższych kroków.
- Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji. Możesz usiąść na krześle, poduszkach lub na macie do jogi. Jeśli medytujesz przed snem, możesz też położyć się pod kołdrą. Ważne, aby pozycja była wygodna i pozwalała się zrelaksować.
- Skoncentruj się na oddechu. Staraj się, by był spokojny, ale głęboki. Spróbuj poczuć, jak powietrze wypełnia twoje płuca, a następnie je opuszcza. Zaobserwuj ruchy swojej klatki piersiowej i brzucha.
- Nie myśl o niczym konkretnym. Pozwól myślom pojawiać się i znikać. Obserwuj je z dystansem, ale nie zatrzymuj się na dłużej na żadnej z nich.
- Jeśli chcesz, możesz też skorzystać z muzyki relaksacyjnej lub dźwięków natury. Takie nagrania pomagają skupić uwagę i sprawiają, że myśli aż tak nie błądzą.
- Do swojej praktyki możesz dodać też inne narzędzia, które pomogą ci stworzyć odpowiednią atmosferę. Kadzidła, świece, kamienie lub inne tego rodzaju przedmioty mogą sprawić, że medytacja będzie jeszcze głębsza i bardziej efektywna.
- Na koniec, porusz delikatnie palcami u stóp i rąk, a następnie całymi kończynami. Możesz lekko pobujać się z boku na bok lub się przeciągnąć. Na samym końcu otwórz oczy.
- Podziękuj sobie za tę praktykę.
Zobacz:
Mantry buddyjskie i ich znaczenie w praktyce duchowej. Wszystko, co musisz wiedzieć o mantrach
Mantry buddyjskie należą do najstarszych, a co za tym idzie, najpotężniejszych mantr. Regularnie ich intonowanie może wprowadzić do naszego życia pokój i światło, ale też zadbać o nasze zdrowie, finanse, a nawet życie miłosne. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim włączysz mantry do swojej duchowej praktyki.Jak medytować i się wyciszyć?
Celem uspokajającej medytacji jest wyciszenie się i zrelaksowanie. Może jednak okazać się, że po zakończeniu praktyki, nie poczujesz znacznej różnicy w swoim samopoczuciu. Choć tego typu sytuacja może wywołać rozczarowanie, to nie poddawaj się. Oto kilka kwestii, o których powinnaś pamiętać, aby twoja medytacja była jak najbardziej efektywna.
- Wybór odpowiedniego czasu i miejsca. Medytacja będzie najskuteczniejsza tylko wtedy, kiedy faktycznie będzie cichą i spokojną chwilą dla ciebie.
- Nie staraj się za bardzo. Zbyt długa lub intensywna medytacja może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
- Nie miej do siebie pretensji, jeśli odpłyniesz lub podczas medytacji zaczniesz zamartwiać się rzeczami, od których miałaś odpocząć. Po prostu bądź, nie oceniaj się za swoje myśli.
- Oddech jest kluczowym elementem medytacji. Zastanów się, czy poświęcasz mu wystarczająco dużo uwagi.
- Regularność jest kluczem do sukcesu. Krótkie, ale codzienne sesje są najlepszą metodą, aby wdrożyć medytację do swojej rutyny. Staraj się wygospodarować na nią choćby kilka minut dziennie.
Przeczytaj także:
Czakra podstawy - korzeń naszego systemu energetycznego. Za co odpowiada i jak ją odblokować?
Czakra podstawy, nazywana również czakrą korzenia, stanowi najważniejszy ośrodek energetyczny w naszym ciele. Usytuowana u podstawy kręgosłupa jest centralnym punktem gromadzenia się naszej życiodajnej energii. Konsekwencje problemów z jej funkcjonowaniem dotykają zarówno naszej strefy fizycznej, jak i psychicznej. Praca nad czakrą podstawy pozwala osiągnąć lepszą jakość życia i otworzyć przestrzeń do skutecznego i kreatywnego działania. Za co odpowiada czakra podstawy i jak ją odblokować?Medytacja na uspokojenie serca
Medytacja na uspokojenie serca powinna przebiegać podobnie do praktyki opisanej powyżej. Kluczowym jej elementem będzie jednak pełna koncentracja na naszym pulsie oraz próba świadomego spowolnienia go. Dzięki takiemu zabiegowi możesz wyciszyć całe ciało – spokojnie bijące serca, daje organizmowi znak, że wszystko jest w porządku, a zagrożenie minęło. Rytm bicia serca jest więc kluczowy dla osiągnięcia pełnego relaksu.
- Gdy uregulujesz już swój oddech podczas medytacji, delikatnie połóż swoje dłonie na sercu. Staraj się wyczuć jego bicie.
- Oddychaj głęboko i spokojnie, jednocześnie obserwując, jak wpływa to na twoje tętno.
- Wyobraź sobie, jak twoje serce zwalnia, bijąc coraz spokojniej.
- Staraj się utrzymać w swojej głowie ten obraz tak długo, jak będziesz tego potrzebowała.
- Na koniec wyobraź sobie, jak twoje serce wypełnia jasne, ciepłe światło, które sprawia, że czujesz się spokojna i bezpieczna.
- Zakończ, gdy poczujesz się gotowa. Spróbuj odnotować jak najwięcej wrażeń z tej praktyki.
Jak oczyścić umysł?
Oczyszczenie umysłu ze wszelkich myśli podczas medytacji jest punktem, który większości osób sprawia najwięcej problemów. W pełnym napięć i niepokojów świecie, w którym większość z nas wciąż jest w biegu, trudno o chwilę, podczas której możemy nie myśleć o niczym. Aby osiągnąć ten stan podczas medytacji, możesz zrobić tylko jedno – ćwiczyć.
Na samym początku swojej przygody z medytacją, powinnaś być jednak gotowa na to, że pojawią się momenty rozproszenia, w których twoje myśli będą wracać do codziennych zmartwień. Jeśli jednak będziesz trenować regularnie, nauczysz się oczyszczać swój umysł z całego tego bałaganu. Najważniejsze jest, aby nie zniechęcać się i nie oceniać się za niepowodzenia, które są naturalnym elementem każdej medytacji.
To może ci się spodobać:
Gayatri mantra: co to jest? Działanie i znaczenie najpotężniejszej mantry wedyjskiej
Gayatri mantra jest jedną z najpotężniejszych mantr, dlatego niezwykle ważne jest, aby umieć posługiwać się nią świadomie i z pokorą. Może wnieść do naszego życia spokój oraz otworzyć nasz umysł na boski aspekt wszechświata. Wszystko to jednak pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie nastawienie. Wyjaśniamy, co dokładnie oznacza mantra Gayatri oraz jak brzmi jej polskie tłumaczenie.Medytacja: techniki uspokajające
Medytacja mindfulness jest jedną z najpopularniejszych technik uspokajających, które możesz wykonać niezależnie od tego, gdzie jesteś. Polega ona na trenowaniu uważności, czyli próbie zebrania jak największej ilości bodźców za pomocą wszystkich zmysłów. Technikę tę możesz wykorzystać podczas wykonywania każdej codziennej czynności. Świetnie sprawdzi się również w momencie, gdy dopadnie cię nagły stres w pracy.