Reklama

Maluszek, który jeszcze przed chwilą bawił się i tryskał energią, nagle zaczyna się pokładać, a jego główka jest gorąca. Jeśli poza wysoką temperaturą nie dostrzegasz innych objawów (dziecko nie ma wysypki, kataru, kaszlu czy bolącego brzuszka), to zapewne właśnie trzydniówka – wśród niemowląt częsta i nierzadko pierwsza infekcja wirusowa.

Reklama
Skąd się bierze?

Występuje najczęściej u dzieci, które nie mają kontaktu z rówieśnikami. Zarażają się nią maluchy w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat (najczęściej między 6. a 18. miesiącem życia). Nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ale nie powinnyśmy jej lekceważyć.

Jak się objawia?

Zaczyna się wysoką gorączką, 39–40°C, utrzymującą się przez 3–4 dni. Ustępuje równie nagle, jak się rozpoczęła. Niemowlę zachowuje się normalnie: ma apetyt, bawi się. Może mieć lekko zaczerwienione gardło lub niewielki katar albo powiększone węzły chłonne. Po kilku dniach na ciele malucha pojawia się wysypka – na klatce piersiowej i brzuszku, a potem na rączkach i nóżkach. Plamki są drobniutkie, płaskie, bladoróżowe.

Czy do lekarza?

Gorączka u niemowlęcia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, bo przyczyn podwyższonej temperatury może być wiele. Jeśli pediatra stwierdzi, że jest to trzydniówka, zaleci podawanie leków obniżających gorączkę. Gdy natomiast gorączce towarzyszy biegunka, zapalenie gardła lub powiększenie węzłów chłonnych na szyi, lekarz powinien zalecić badanie moczu i krwi po to, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny gorączki.

Jak ulżyć dziecku

Drobne plamki, grudki na twarzy i tułowiu giną bez śladu po kilku dniach. Dla ciebie jest to znak, że maluszek jest już zdrowy. Wysypka nie wymaga stosowania żadnych kremów czy maści. Pierwsze, „gorączkowe” dni malec powinien spędzić w łóżeczku. Gdy temperatura sięgnie 38°C, poza podaniem leków przeciwgorączkowych możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C. Wysoką temperaturę obniżą także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch. Jeżeli karmisz piersią, podawaj ją malcowi częściej. Starsze dziecko powinno dostawać dużo napojów (ziołowe herbatki, wodę i domowy niezbyt słodki kompot), a gdy chce – lekkostrawne posiłki.

I po chorobie!
Reklama

Gdy nie ma gorączki, możesz wychodzić z dzieckiem na spacery. Może także bawić się w mieszkaniu. Jeśli maluch raz zachoruje, uodpornia się na całe życie. Nie ma, niestety, sposobu na uniknięcie zarażenia gorączką trzydniową. Na szczęście choroba ta bardzo rzadko wywołuje powikłania.

Reklama
Reklama
Reklama