Co tam masz w pieluszce?
Kupka maluszka to zazwyczaj temat numer jeden wśród świeżo upieczonych rodziców. I słusznie! Z kupki niemowlaka można wiele „wyczytać" o stanie jego zdrowia i o przyczynach bólu brzuszka.

- Rodzice
To może niepokoić w kupce:
Barwa
To normalne: Czarno-zielony odcień ma pierwsza po urodzeniu kupka maluszka. To smółka, czyli pozostałość po tym, co znalazło się w układzie pokarmowym malca, kiedy jeszcze był w brzuszku u mamy. Z czasem kupka zaczyna nabierać barwy zielono-brunatnej, a potem przechodzi w zielono-żółtą. Całkiem naturalny jest odcień bladożółty – takie kupy robią zazwyczaj maluchy karmione piersią.
- zieloną, może to być sygnał, że coś się dzieje. Zanim jednak zabierzesz malca do lekarza, zastanów się, czy malec (lub ty, jeśli karmisz piersią), nie jedliście ostatnio czegoś, co mogło nadać kupce takie zabarwienie (np. szpinaku). Lekko zielonawy kolor może być także skutkiem działania powietrza (pod jego wpływem kupa utlenia się);
- jasne zabarwienie kupki (niekiedy wręcz białe) może oznaczać problemy z wątrobą, dlatego należy wtedy skontaktować się z lekarzem, by wyjaśnić skąd ten kolor;
- bardzo ciemna kupka też powinna zwrócić uwagę. Jeśli nie jadłaś ostatnio nic, co mogłoby nadać jej taki kolor i malec nie przyjmuje żelaza – poradź się lekarza. Przyczyną ciemnej barwy może być obecność krwi w kupce.
Zabarwienie kupki często wynika z tego, co malec ostatnio jadł, np. po buraczkach jest czerwona, a po marchewce pomarańczowa. To naturalne!
Zapach
To normalne: Lekko kwaśny zapach ma kupka maluszka w pierwszych dniach jego życia. To przez kwas mlekowy wytwarzany przez bakterie jelitowe.
To niepokojące: Jeśli kwaśna woń kupki staje się bardzo intensywna, lepiej skonsultować się z lekarzem. Malec ma wciąż niedojrzały układ pokarmowy, więc enzymy trawienne mogą mieć kłopoty z przyswajaniem laktozy – cukru znajdującego się w mleku.
Woń pełnej pieluchy zmienia się na bardziej nieprzyjemną, kiedy do diety maluszka zaczniemy dodawać nowe pokarmy, np. warzywa, owoce, czy mięso.
Konsystencja
To normalne: U dzieci karmionych piersią kupka przypomina musztardę lub grudkowaty twarożek. Pojawia się zwykle po każdym karmieniu. Niekiedy 10 razy na dobę! Z czasem odstępy te znacznie się wydłużają, nawet do kilku dni. U malców karmionych butelką kupka jest znacznie bardziej „uformowana” i zwykle występuje od 1 do 4 razy na dobę, częściej też pojawiają się zaparcia.
- zbita (pojawiają się tzw. „kozie bobki”) może to oznaczać, że organizm nie jest jeszcze gotowy na zmiany kulinarne, jakie mu proponujemy. Twarda kupa może znaczyć, że dziecko zdecydowanie za mało pije;
- pienista może być oznaką nietolerancji (np. laktozy). W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem.
Maluszki karmione piersią zwykle robią nieco rzadszą kupkę niż ich „butelkowi” koledzy. Możesz nawet nie zauważyć kiedy szkrab zabrudzi pieluszkę, dlatego zaglądaj do niej często, żeby maluszek nie nabawił się odparzeń!
Zawartość
To normalne: Jeśli zauważysz w kupce maluszka kawałki pokarmu, np. niestrawione jabłuszko, nie ma powodów do niepokoju. Niedojrzały organizm twojego malca nie zawsze potrafi poradzić sobie z takim wyzwaniem. Z czasem się tego nauczy i kupki będą jednolite.
To niepokojące: Jeśli kupka jest „tłusta” lub jeśli znajduje się w niej śluz albo krew, koniecznie wybierz się do lekarza. Niektóre objawy mogą być wynikiem reakcji organizmu na nowe produkty, ale mogą także oznaczać alergię lub poważniejszą dolegliwość. Nie wolno tego lekceważyć.
Im bardziej urozmaicona dieta malucha, tym bardziej jego kupki będą przypominały stolec dorosłego.
Jeśli coś niepokoi cię w kupce twojego maluszka, nie miej oporów i pokaż ją lekarzowi (najlepiej przynieść po prostu na wizytę zużytą pieluszkę).
Polecane
„Kiedy ocknęłam się sama w lesie, myślałam, że nieźle zabalowałam. Osłupiałam, gdy odkryłam, co tam robiłam”
„Chciałam zrobić mężowi niespodziankę w walentynki i wpadłam do jego biura. Nie wierzyłam, co tam wyrabia po godzinach”
„Myślałam, że córka wyjechała do miasta ciężko pracować. To, co tam wyprawia, to skandal większy niż w telenoweli”
„Tegoroczny Dzień Kobiet nie miał sobie równych. Całe szczęście, że nasi faceci nie wiedzieli, co tam się działo”
„Mąż po pracy ciągle znikał w piwnicy, a ja z niego kpiłam. Gdy odkryłam, co tam robi, byłam w szoku”
„Każda wizyta u teściów to był horror. Obrzydzało mnie to, co się tam dzieje, a mój mąż nie widział problemu”
„Pojechałam na pielgrzymkę do Medziugorie, by odpocząć od samotności. Znalazłam tam coś, co zmieniło moje życie”
„Dostałam dom na wsi w spadku po babci, ale nie mogę tam mieszkać. Wszystko przez tajemnicę, którą zabrała do grobu”
„Kiedyś uwielbiałam zakupy w lumpeksach. Jednak przykra historia sprawiła, że moja noga nigdy więcej tam nie postanie”
„Po śmierci babci wszyscy mieli pretensje, że zgarnęłam spadek. Tylko ja wiedziałam, co kierowało staruszką”
Nie ustawiaj się w tym miejscu, gdy jesteś gdzieś po raz pierwszy. Tam kumuluje się pech
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa