Czym jest korona na ślubie?

Korona to zwyczaj z południa Polski. Polega on na tym, że dzień lub dwa przed weselem spotykają się świadkowie oraz młodzi ludzie (znajomi Pary Młodej) i plotą koronę. Jest to długi wąż upleciony z iglastych gałązek. Współcześnie często zastępuje je girlanda balonów na długim pałąku. Korona dodatkowo ozdobiona jest kwiatami z bibuły i kolorowymi szarfami.

Korona znajduje się nad bramą do domu Pani Młodej i Pana Młodego. Jeśli mieszkają oni w blokach to ozdobione jest wejście do klatki schodowej. W czasie wspólnego dekorowania młodzież popija alkohol i je podane ciasta. Zwyczaj jest taki iż na koronę zapraszane są tylko osoby stanu wolnego. Często plecie się też dodatkową koronę zawieszaną nad drzwiami domu weselnego czy restauracji w której odbywa się wesele. 

Zwyczaj ten pochodzi prawdopodobnie od korony jaką dawno pleciono przed ślubem dla Panny Młodej. W wieczór poprzedzający wesele dziewczęta wiły wianek z mirtu, rozmarynu i kwiatów. Był on symbolem dziewictwa i stanu panieńskiego. W trakcie wesela wianek zamieniano na chustę co symbolizowało zmianę stanu cywilnego.