Co roku wkładamy mnóstwo energii w przygotowania do Wielkanocy. Zwykle zaczynamy od robienia zakupów, następnie porządkujemy i dekorujemy dom. Istotną częścią jest oczywiście szykowanie pisanek – jedni barwią jajka naturalnymi metodami, inni stawiają na nietypowe motywy, np. złoto czy brokat. Choć Wielkanoc jest świętem pełnym tradycji, warto zastanowić się nad przełamaniem schematów – zarówno w sprzątaniu, jak i gotowaniu.

Kreatywne gotowanie wraz z Foxy

Przygotowanie domu na święta jest ważne, ale główną rolę w czasie Wielkanocy odgrywają potrawy. Na gotowanie, smażenie i pieczenie trzeba poświęcić sporo czasu. Jednym z najważniejszych składników świątecznych dań są jajka, które kojarzą się z nowym początkiem. A gdyby tak zaserwować potrawy w zupełnie nowej odsłonie? Czas spędzony w kuchni nie powinien być tylko obowiązkiem. Chodzi o radość, dlatego marka Foxy zaprasza na kulinarne warsztaty. Dzięki nim przyrządzimy wyjątkowe dania wielkanocne we… włoskim stylu!

Carciofi fritti, czyli smażone karczochy podawane z kremową burratą i włoskimi serami z miodem:

To bardzo popularna przekąska w kuchni włoskiej. Smażone karczochy są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku, a do tego mają lekko orzechowy posmak. Można je podawać samodzielnie jako przekąskę albo dodatek do dań głównych.

Składniki:

  • 4 średnie karczochy
  • Bułka tarta
  • 2 jajka
  • Olej do smażenia
  • Burrata
  • Taleggio
  • Gorgonzola      
  • 2 łyżki miodu

Sposób przygotowania:

Najpierw należy oczyścić karczochy, usuwając twarde liście i włókna. Następnie umieszczamy warzywa w dużym garnku z osoloną wrzącą wodą i gotujemy przez ok. 20 minut, aż staną się miękkie. Po ostudzeniu karczochów należy osuszyć je kuchennym ręcznikiem Foxy Tornado. Potem obtaczamy karczochy w jajku i bułce tartej. Smażymy je w głębokim oleju do momentu, aż staną się złociste oraz chrupiące. Nadmiar tłuszczu odsączamy za pomocą kuchennego ręcznika Foxy Cartapaglia. Gotowe karczochy podajemy z kremową burratą i włoskimi serami z miodem.

Zobacz także:

Torta pasqualina, czyli kremowa zapiekanka ze szpinakiem, gotowanymi jajkami i dużą ilością parmezanu:

To włoskie danie jest popularne szczególnie z Ligurii. Jego nazwa pochodzi od słowa "Pasqua", co po włosku oznacza Wielkanoc. Potrawa przypomina tartę – składa się z ciasta francuskiego nadziewanego wytrawnymi dodatkami. Można przygotować ją również w wersji wegańskiej.

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 1 łyżeczka soli
  • 150 ml wody
  • 500 g szpinaku
  • 4 jajka
  • 100 g parmezanu
  • 1 cebula
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

W dużej misce należy wymierzać mąkę, sól i dodać masło. Dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto, po czym wkładamy je do lodówki na 30 minut. Umyty szpinak smażymy na patelni. Odstawiamy go do wyschnięcia i odsączamy z wody kuchennym ręcznikiem Foxy Tornado. W misce mieszamy szpinak z usmażoną cebulą, startym parmezanem, jajkami, solą i pieprzem. Teraz czas na ułożenie warstw. Dzielimy ciasto na dwie części – pierwszą z nich wykładamy tortownicę i w środku umieszczamy nadzienie. Przykrywamy całość drugą częścią ciasta, zabezpieczając brzegi. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy ok. 45 minut, aż wszystko się dobrze zetnie. Zapiekankę podajemy na ciepło lub zimno.

Materiały prasowe

Cuddura cu l'ova, czyli tradycyjne kruche ciasteczka z Sycylii:

Ich nazwa pochodzi z sycylijskiego dialektu i oznacza "warkocze z jajkiem". Wypiekane ciastka podawane rodzinie i przyjaciołom. W ich wnętrzu umieszczane jest jajko, które symbolizuje odrodzenie i nadzieję. Można też zrobić wersję wegańską, bez jajka.

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 200 g cukru
  • 200 g masła
  • 5 jajek (1 jako do umieszczenia w środku)
  • 1 szklanka mleka
  • Skórka z pomarańczy
  • 25 g drożdży
  • Lukier lub kolorowa posypka

Sposób przygotowania:

Rozpuszczamy drożdże w ciepłym mleku. Pozostawiamy je do wyrośnięcia na ok. 15 minut. W dużej misce mieszamy mąkę, cukier i skórkę pomarańczową. Następnie dodajemy rozpuszczone masło, jajka i drożdże – całość mieszamy. Oprószamy ciasto mąką i je wyrabiamy – w razie czego można strzepać nadmiar mąki ręcznikiem kuchennym Foxy Tornado. Gdy będzie elastyczne, należy przenieść je do miski i zaczekać godzinę aż podwoi swoją objętość. Później dzielimy je na kawałki i formujemy w warkocze, zostawiając środek na jajko. Dla dekoracji można polukrować ciastka lub posypać je kolorową posypką. Na koniec układamy ciastka na blasze i pieczemy je przez 40 minut w temperaturze 185 st. C.

Kuchenny pomocnik – zawsze do usług!

Wielkanocne przygotowania potrafią spędzić sen z powiek. Aby podejść do nich ze spokojem, warto zaplanować pracę i mieć pod ręką sprytne narzędzia. Oprócz produktów, z których przyrządzimy wielkanocne dania, kupmy dekoracje, np. serwetki lub nowe osłonki na doniczki. Dobrze jest również przejrzeć ozdoby z ubiegłego sezonu. Jeżeli czegoś brakuje, zawsze zdążymy to dokupić.

W międzyczasie róbmy porządki. Najlepiej rozłożyć je sobie na każdy dzień. Wypierzmy firanki, umyjmy okna, a przy okazji sprawdźmy sprzęty kuchenne. Wycieranie kurzy zostawmy na koniec. Ponieważ pracy jest sporo, warto sięgnąć po praktyczne rozwiązania. O wiele szybciej uporamy się ze wszystkim, używając kuchennych ręczników Foxy –  są nie tylko wytrzymałe i mocne, ale przede wszystkim wielozadaniowe.

W ręcznikach kuchennych przede wszystkim liczy się jakość. Nie mogą się rwać, w przeciwnym razie nie spełniają swego zadania. Zaletą kuchennego ręcznika Foxy Tornado jest to, że ma 1 kg papieru, trójwarstwową konstrukcję i nie zostawia włókien. Dzięki temu jest odpowiedni do sprzątania, ale także do kontaktu z żywnością. Świetnie radzi sobie z wycieraniem luster oraz różnych powierzchni mebli. W kuchni może służyć do wycierania blatu czy odsączania nadmiaru wody. Równie praktyczny jest ręcznik kuchenny Foxy Cartapaglia, który wchłania nadmiar tłuszczu z potraw smażonych. Posiada dwie warstwy o dużej grubości i super chłonne spiralne tłoczenie. Może być używany w kuchence mikrofalowej. 

Wszystkie ręczniki i papiery marki Foxy zostały wyprodukowane wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, a ich opakowania są wytworzone z plastiku pochodzącego w 50 proc. z recyklingu.

Materiały prasowe

Jak widać, istnieje wiele twórczych sposobów na wykorzystanie tradycyjnych symboli. Warto podejść do Wielkanocy kreatywnie i nie bać się kulinarnych eksperymentów. W razie czego zawsze możemy liczyć na wsparcie niezawodnych asystentów – kuchenne ręczniki Foxy sprawdzą się zarówno przy gotowaniu, jak i sprzątaniu stanowiska pracy. Gotowi na powitanie zajączka? Życzymy Wesołych Świąt!

Materiał promocyjny marki Foxy