Dieta South Beach to pomysł amerykańskiego kardiologa dr. Arthura Agatstona, przerażonego plagą chorób serca spowodowaną przez nadwagę. Opracował dietę niezbyt restrykcyjną, dla – jak to określił – ludzi lubiących jeść. Jej głównym założeniem jest ograniczenie wysokoprzetworzonych węglowodanów (makarony, ryż, pieczywo, zwłaszcza białe), gdyż organizm trawi je tak szybko, że wkrótce po posiłku znowu jesteś głodna. Trzeba także zrezygnować ze słodyczy i tłustych mięs. Jednak nie jest to wysoka cena za fantastyczne efekty, jakie przynosi ta dieta.

Dieta Plaż Południowych składa się z trzech etapów:

Etap pierwszy trwa dwa tygodnie i w tym czasie najwięcej się chudnie. To jednocześnie najtrudniejszy moment, bo trzeba organizm gwałtownie przestawić na inne tory. Podczas tego etapu możesz czuć się niekomfortowo, nieco rozbita i rozkojarzona (dość mocno spada wówczas poziom cukru we krwi, co może obniżać koncentrację i powodować senność). Jesz trzy duże posiłki i dwie przekąski. Dużo pijesz – najlepiej niegazowaną wodę mineralną.
Produkty zakazane to: – chleb, makarony, płatki kukurydziane, ryz, produkty mączne – kefir, mleko, jogurty, tłuste sery, masło – marchew, buraki, ziemniaki, kukurydza, owoce – alkohol (pod każdą postacią), kawa, napoje z dodatkiem kofeiny, wszelkie słodkie napoje i oczywiście wszelkiego rodzaju słodkości.
Produkty wskazane to: – chude białe sery, serek tofu, chude mięso (najlepiej gotowane lub pieczone bez tłuszczu), chude wędliny – ryby, jaja, orzechy (maks. 15 sztuk dziennie), kakao, oliwa z oliwek – rośliny strączkowe, seler, ogórek, cukinia, sałata, kapusta, brokuły, szpinak, pomidory. Dwa tygodnie takiej diety, czyli bez mąki i cukru, normuje poziom cukru we krwi. Dlatego mija ochota na słodycze, zaczynasz chudnąć, a twój brzuch staje się płaski. W 1. etapie tej diety można zrzucić z wagi nawet do 6,5 kilograma.

W etapie drugim wzbogacasz jadłospis o kasze niełuskane, brązowy ryż, razowe pieczywo (doskonałym rozwiązaniem będzie chleb chrupki), niektóre owoce i gorzka czekoladę. Niedozwolone natomiast są nadal marchewka, buraki, kukurydza, ziemniaki, chleb pszenny, lody, dżemy i owoce takie jak banany, arbuz, ananasy i brzoskwinie oraz, oczywiście, słodycze. Jeśli w tym etapie waga nagle się zatrzyma, jedz mniej owoców i chleba. UWAGA! Faza druga nie podlega ograniczeniom czasowym – można stosować ją tak długo, aż waga spadnie do wymarzonego poziomu.
Produkty wskazane to: – brzoskwinie, czereśnie, grejpfruty, pomarańcze, śliwki, truskawki, winogrona – drobna fasolka, bób – mleko 1%, mleko sojowe light, jogurt naturalny light, jogurt owocowy light – bułki i pieczywo pełnoziarniste, ryżowe, z ziarnami, muesli, płatki śniadaniowe typu fitness, zwykłe płatki owsiane – budyń bez tłuszczu, gorzka czekolada, czerwone wytrawne wino
Produkty zakazane to: – bułki pszenne, chleb pszenny biały, ciasta i ciastka, makarony z mąki pszennej, naleśniki, płatki kukurydziane, ryż biały – buraki, kukurydza, marchew, ziemniaki – ananas, arbuz, banany, owoce z puszki, rodzynki, soki owocowe – dżemy, lody, miód

Do etapu trzeciego można przejść, jeśli uzyskałaś już pożądaną wagę. Etap ten nie jest już właściwie dietą – to po prostu przestrzeganie zdrowych zasad odżywiania, polegające na spożywaniu codziennie trzech głównych posiłków i dwóch przekąsek i unikaniu tzw. złych węglowodanów, czyli produktów o indeksie glikemicznym powyżej 60 (lista ta dostępna jest na stronie wwwsouthbeach. 10c.pl – wydrukuj ja i powieś na lodówce). Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na pszenną bułkę, ale warto zjeść ją z dodatkiem oliwy z oliwek czy sera. To sprawi, że węglowodany będą dłużej trawione. UWAGA! Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że twoja waga zaczyna iść znowu w górę, możesz wrócić na tydzień do etapu pierwszego, by potem przejść do trzeciego.

Przykładowy jadłospis:

Faza 1
ŚNIADANIE: dwa jaja ugotowane na twardo, czerwoną paprykę (świeżą lub marynowaną), kilka zielonych lub czarnych oliwek i 100 g sera feta light pokrój w kostkę, wymieszaj, przełóż do salaterki wyłożonej liśćmi sałaty, posyp obficie posiekanym szczypiorkiem i natką pietruszki.
PRZEKĄSKA: Plaster selera (lub łodyga selera naciowego) z trójkącikiem serka topionego light.
OBIAD: Pierś kurczaka ugotuj w wodzie lub na parze. Ugotuj tak samo 300 g brokułów. Całość wyłóż na talerz, gorące danie przykryj dwoma plastrami żółtego sera light. Oprósz ulubionymi ziołami.
PRZEKĄSKA: Pasek papryki i plaster sera żółtego light, owinięte w liście sałaty.
KOLACJA: Dwa plasterki wędliny, kilka rzodkiewek, oliwek i marynowanych pieczarek, sałatę lodową, cebulkę i pomidor pokrój, wymieszaj, przypraw do smaku.

Faza II
ŚNIADANIE: 3 jajka roztrzep, wylej na patelnie posmarowaną kroplą oliwy i smaż ok. 2 min. Oprósz solą i pieprzem. Rozdziel na 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, posyp łyżką startego żółtego sera light.
PRZEKĄSKA: plasterek wędzonego łososia, mały świeży ogórek.
OBIAD: 25 dag grubego makaronu pełnoziarnistego ugotuj, odcedź. 35 dag filetu z piersi indyka pokrój w paski, usmaż na oliwie. Wlej szklankę gotowego sosu pomidorowego, smaż kilka minut, mieszając. Przypraw solą i pieprzem, wymieszaj z makaronem. Posyp łyżką starego parmezanu i dużą ilością świeżej, siekanej bazylii.
PRZEKĄSKA: mały kubeczek twarogu z ziołami.
KOLACJA: 2 cienkie plastry wołowiny usmaż na oliwie, oprósz solą i pieprzem. 4 kromki pełnoziarnistego pieczywa opiecz na chrupiąco, przełóż ciepłym mięsem, liśćmi sałaty, paskami czerwonej papryki i majonezem light.

Faza III
ŚNIADANIE: kwaśne jabłko obierz, wytnij gniazda nasienne, pokrój w plasterki. Wrzuć na rozgrzaną na patelni łyżkę margaryny i smaż ok. 5 min. Zalej 4 jajkami roztrzepanymi z 3/4 szklanki chudego mleka, 1/3 szklanki razowej mąki, 2 łyżkami cukru, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu i 1/4 łyżeczki startej gałki muszkatołowej. Zapiekaj 15 min w temp. 200°C.
PRZEKĄSKA: na duży plaster drobiowej szynki nałóż 50 g pokrojonej w kostkę mozzarelli i 2 pokrojone w kostkę pomidory, oprósz ziołami. Zwiń szynkę jak naleśnik.
OBIAD: Zupa: szklankę drobno pokrojonych pieczarek skrop sokiem z cytryny i razem z posiekaną niedużą cebulą uduś na niewielkiej ilości masła. Zalej szklanką bulionu warzywnego (może być z kostki), gotuj 15 min na małym ogniu. Przypraw do smaku ulubionymi ziołami. II danie: 150 g polędwicy wołowej skrop oliwą, natrzyj solą i pieprzem oraz pokruszonym rozmarynem. Zawiń w folię aluminiową, włóż na godzinę do lodówki. Upiecz na grillu lub usmaż na patelni grillowej. Podawaj z sałatką grecką (pomidory, ogórki, czarne oliwki, zielona sałata, sos jogurtowy).
PRZEKĄSKA: brzoskwinia lub banan, jogurt naturalny.
KOLACJA: 2 duże mięsiste pomidory wydrąż, napełnij ugotowanym na sypko brązowym ryżem wymieszanym z tuńczykiem w sosie własnym i kilkoma łyżkami kukurydzy. Posyp posiekana bazylia i oregano.  

Zobacz także: