Smok przedstawiany jest zazwyczaj jako ogromny gad posiadający umiejętność ziania ogniem i latania. W wielu podaniach i legendach smoki mają tez kilka głów i strzegą skarbów (są podobno niezwykle łase na złoto) lub zamków z uwięzioną królewną. Dodatkowo są bardzo inteligentne i znają magię, często też żywią się ludźmi ze szczególnym uwzględnieniem dziewic. Ze smokami potrafili wygrać tylko prawdziwi rycerze, czasem udawało się to też zwykłym szewcom, ale tylko dzięki sprytowi. Postacie smoków występują w wielu kulturach na całym świecie, czasem są utożsamiane z dobrem, a innym razem złem. Te niezwykłe stworzenia posiadały wiele cennych umiejętności, a relikwie ze smoków były lekiem na wiele dolegliwości. Najwyższe ceny miał osiągać smoczy kamień znajdujący się w mózgu smoka. Miał on być idealnym antidotum na wszelkie trucizny.
W legendach i podaniach występuje wiele znanych już smoków jak choćby Smok Wawelski czy smok – uosobienie szatana,  z którym wygrał św. Jerzy. Smok jest tez ważną, a zarazem bardzo pozytywną postacią w Chinach i przez wieki symbolizował tam władzę cesarstwa. Obecnie największą smoczą karierę robi urocza trójka smoków z serialu „gra o Tron”, którymi dowodzi piękna Daenerys Targaryen nazywana Matką Smoków.
Tak naprawdę nie wiemy skąd na całym świecie wzięły się opisy i rysunki smoków, być może wiara ta wzięła się z odnalezionych skamieniałości dinozaurów. Istnieją też hipotezy, że być może niektóre gatunki dinozaurów wyginęły dużo później niż nam się to wydaje.