Komedie romantyczne

Czy jest coś, co poprawia humor po ciężkim dniu lepiej niż komedie romantyczne? Zabawne zwroty akcji, przyjemny klimat i historia miłosna jak z bajki to coś, co zachwyca niejedną kobietę. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem filmy tego typu.

Notting Hill, reż. Roger Michell, 1999.

Brytyjskie komedie romantyczne niewątpliwie mają "to coś". Zwłaszcza gdy występują w nich prawdziwe gwiazdy, a tak jest właśnie w przypadku "Notting Hill". Duet Julia Roberts i łamacz kobiecych serc, Hugh Grant, tworzą uroczą parę, którą bardzo dobrze się ogląda.

Grany przez Granta księgarz-rozwodnik William Thacker, wiedzie spokojne, acz nudne życie w klimatycznej londyńskiej dzielnicy. Nie spodziewa się, że wkrótce w jego życiu pojawi się słynna gwiazda filmowa (w tej roli właśnie Julia Roberts), która zwróci na niego uwagę.

Typowy brytyjski humor, ciekawe dialogi i klimat Londynu to niewątpliwe atuty tego filmu. Obraz otrzymał nagrodę BAFTA.

Czas na miłość, reż. Richard Curtis, 2013.

Podczas 21. urodzin Tim odkrywa, że jest w stanie podróżować w czasie. Postanawia skorzystać z tej możliwości i chce znaleźć swoją miłość. Podróżując z Kornwalii do Londynu  poznaje Mary (w tej roli zjawiskowa Rachel McAdams) i między nimi natychmiast rodzi się uczucie. Zdumiony chłopak okazuje się, że takie podróżowanie ma swoje konsekwencje.

Zobacz także:

To oryginalna komedia romantyczna z wątkiem fantasy - coś w sam raz dla wielbicielek obu tych gatunków.

Nigdy w życiu!, reż. Ryszard Zatorski, 2004.

Mamy też dla Was bardzo znany polski film romantyczny, który powstał na kanwach popularnej powieści Katarzyny Grocholi o takim samym tytule. Dziennikarka Judyta (w tej roli rewelacyjna Danuta Stenka), po wielu zawodach i perypetiach, przeprowadza się do malowniczego domu pod Warszawą, chcąc rozpocząć nowe życie. Nie spodziewa się, że w odmienionej rzeczywistości czeka na nią miłość.

Mimo tego, że film ma już ponad 15 lat, wciąż uznawany jest za jedną z najlepszych polskich komedii romantycznych. Obraz ma również swoją kontynuację - druga część nosi tytuł "Ja Wam pokażę!" i ma swoją wersję filmową oraz serialową.

Listy do Julii, reż. Gary Winick, 2012.

Komedia romantyczna z pięknymi krajobrazami i typowo wakacyjnym klimatem? Czemu nie! "Listy do Julii" to przyjemny w odbiorze film, którego fabuła rozgrywa się w malowniczym regionie Włoch. Urocza Sophie, po przeczytaniu tajemniczego listu, pragnie odszukać jego autorkę.

Trop prowadzi ją na południe Europy, gdzie sama ma szansę się zakochać. Aż ma się ochotę spakować walizki i wyruszyć do miejsca, w którym urokliwe kamienne uliczki przeplatają się z winnicami i klimatycznymi kawiarenkami. W rolę głównej bohaterki wciela się Amanda Seyfried, znana choćby z przebojowego musicalu "Mamma Mia!" (który również polecamy). 

Ich noce, reż. Frank Capra, 1934.

Pora na coś dla miłośniczek starego, czarno-białego kina. Ta propozycja przeniesie Cię do świata retro, w którym miłosne wyznania i gorące uczucia akcentowane były w jeszcze bardziej wyrazisty sposób, niż dziś. To piękna i wzruszająca, a zarazem pełna humoru opowieść o dziennikarzu i córce milionera, którzy spotykają się w podróży do Nowego Jorku. Jak można się domyślić, powoli pojawia się między nimi miłość.

Prawdziwa klasyka, doceniona przez krytyków. Film otrzymał aż 5 Oscarów i wiele innych nagród. Warto się zapoznać.

Przeczytaj także: 

Filmy dla dwojga: co obejrzeć wspólnie w zimowy wieczór?

Dramaty romantyczne

Kolejną kategorią są dramaty i melodramaty. Nieraz zaskakujące i wzruszające, a na pewno na długo pozostające w pamięci. Jakie romantyczne filmy z tych gatunków warto obejrzeć w domowym zaciszu?

Uwierz w ducha, reż. Jerry Zucker 1990.

Czy można kochać kogoś zza światów? Jak najbardziej i udowadnia to film "Uwierz w ducha" z pamiętnymi rolami Demi Moore i Patricka Swyzego. To kultowy dramat o miłości, który wymienia niejeden ranking. Duch o imieniu Sam stara się uchronić Molly przed niebezpieczeństwem. Kochankowie, rozdzieleni zasłoną rzeczywistości, znajdują wspólny język.

Film otrzymał aż 2 Oscary, a kultowa scena z lepieniem w glinie należy do jednych z najbardziej znanych obrazów w historii kina.

Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes, 2004.

Interesują Cię miłosne filmy z retrospekcjami? W takim razie na pewno spodoba Ci się "Pamiętnik", czyli dramat o miłości, który wyciska łzy z oczu, będący adaptacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. W rolach głównych Ryan Gosling i Rachel McAdams. 

Film opowiada o społecznym mezaliansie, który ma miejsce w latach 40. w Karolinie Północnej. Widz poznaje wzruszającą historię dwojga ludzi na podstawie zapisów ze starego pamiętnika. Coś w sam raz na romantyczny wieczór z ukochanym. Do obejrzenia na Netflix.

P.S. Kocham Cię, reż. Richard LaGravenese, 2007.

Smutny, ale piękny film o miłości ze świetnie odegranymi rolami Hilary Swank i Gerarda Butlera, a to wszystko w kontekście zjawiskowych irlandzkich krajobrazów.

Po śmierci męża młoda wdowa Hilary przeżywa załamanie. Ale wszystko zmienia się na lepsze, gdy kobieta niespodziewanie znajduje w skrzynce zaadresowane do siebie listy od nieżyjącego ukochanego.

Z pewnością jest to jeden z bardziej wzruszających współczesnych melodramatów.

Śniadanie u Tiffany'ego, reż. Blake Edwards, 1961

Pora na coś dla wielbicielek klasyki kina. Kultowe "Śniadanie u Tiffan'ego" z fenomenalną kreacją uroczej damy kina, Audrey Hepburn, to film o miłości, osadzony w realiach Nowego Jorku połowy XX wieku. Śliczna i dość nieporadna dziewczyna o imieniu Holly, żyjąca na koszt swoich adoratorów, poznaje swojego sąsiada z kamienicy, początkującego pisarza Paula.

Film otrzymał dwa Oscary. Pochodzi z niego również znana i nucona od pokoleń piosenka "Moon River". Można go obejrzeć na platformie HBO GO. Jeśli lubicie Audrey Hepburn, warto obejrzeć także "Rzymskie wakacje" - to jeden z najsłynniejszych filmów z tą aktorką!

 

Twój na zawsze, reż. Allen Coulter, 2010.

Buntownik z wyboru, grany przez przystojnego Roberta Pattinsona (słynącego z roli w serii "Zmierzch"), po kolejnej bójce, poznaje córkę funkcjonariusza policji, Ally, która sprowadza go na lepszą drogę. W tle rodzinne perypetie i zmagania, które wyciskają łzy z oczu podobnie jak główna historia miłości dwójki zakochanych.

To mądry i skłaniający do refleksji film o miłości, który na pewno na długo zapadnie w pamięci.

Zakochany Szekspir, reż. John Madden, 1998.

"Zakochany Szekspir" to ceniony kostiumowy film romantyczny z mocnymi rolami kobiecymi Gwyneth Paltrow i Judi Dench. Wielokrotnie nagradzany (zdobył między innymi 7 Oscarów) i uznany za jeden z najbardziej ambitnych romantycznych filmów w kinematografii.

Jest to pięknie opowiedziana historia William Szekspira, który - przeżywając twórcza niemoc - natrafia na swojej drodze na pięknego chłopca, który okazuje się kobietą. Wkrótce między Violą a Williamem rodzi się miłość. 

Przeczytaj także: Najpiękniejsze seriale o miłości, które na pewno cię wzruszą i rozbawią jednocześnie

Filmy erotyczno-romantyczne

Kto powiedział, że miłosne filmy nie mogą mieć w sobie odrobiny pikanterii? Udowadniają to poniższe odważne propozycje kinematograficzne. Coś w sam raz na Walentynki.

50 twarzy Greya, reż. Sam Taylor-Johnson, 2015.

W tej kategorii nie mogło zabraknąć współczesnej klasyki gatunku. Film ten stał się przepustką do kariery dla Dakoty Johnson i Jamiego Dornana, którzy na ekranie stworzyli hipnotyzujący duet. To adaptacja głośnej, kontrowersyjnej książki o tym samym tytule.

Fabuła typowa dla filmów romantycznych: studentka poznaje przystojnego i bajecznie bogatego mężczyznę, w którym stopniowo się zakochuje. Ten skrywa jednak mroczny erotyczny sekret. Idealna propozycja na Dzień Kobiet.

Big Love, reż. Barbara Białowąs, 2012.

Odważne sceny erotyczne w polskim kinie? Jak najbardziej. Można je podziwiać w filmie "Big love" - opowieści o toksycznej miłości osadzonej w różnych wątkach czasowych. Nastoletnia Emilia poznaje o osiem lat starszego Maćka, który wprowadza ją do świata buntu i namiętności.

To polski film romantyczny łączący w sobie dramat i erotykę.

LOVE, reż. Gaspar Noé, 2015.

Główny bohater, Murphy, po rozmowie z matką byłej dziewczyny, zaczyna wspominać gorący, kontrowersyjny i przewrotny romans z Electrą. To przesycony erotyzmem film o miłości namiętniej i szalonej, który zasłynął niesymulowanymi scenami seksu.

To propozycja dla tych kobiet, które cenią sobie autentyczność na ekranie.

365 dni, reż. Barbara Białowąs / Tomasz Mandes, 2020.

O tym filmie było głośno nawet przed premierą. Powstał bowiem na bazie konstrowersyjnej książki o  tym samym tytule autorstwa Blanki Lipińskiej. Historia opowiada o młodej Polsce, która zawiedziona dotychczasowymi miłosnymi perypetiami, trafia na Sycylię, gdzie zostaje porwana przez bogatego mafiozo, Massimo. Przystojny i nieprzewidywalny Włoch daje jej 365 dni na to, by się w nim zakochała. W międzyczasie między dwójką rodzi się erotyczne napięcie.

To propozycja dla wielbicielek odważnych erotycznych scen i pięknych włoskich krajobrazów. Film można zobaczyć na Netflix.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy i seriale z Jennifer Aniston: lista dla prawdziwych fanów