Magda Gessler restauratorka
Prowadzone przez nią restauracje znane są nie tylko z wyśmienitej kuchni, ale też z niezwykłej dbałości o wygląd potraw - również tych na słodko.

Strucla malinowa

Porcja: 497 kcal
Przygotowanie: 75 minut
Na 10 porcji

15 g drożdży, 100 ml mleka, 90 g cukru, 400 g mąki pszennej, 3 jajka, 2 żółtka, 100 g masła, słoik (ok. 400 g) konfitur z malin, cukier puder, masło do formy
Kruszonka: po 100 g mąki, masła i cukru

Do pokruszonych drożdży dodać podgrzane mleko, łyżkę cukru i 100 g mąki. Wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut.
2 jajka wymieszać z 2 żółtkami oraz resztą cukru. Stopniowo dodawać do masła i ucierać. Połączyć z rozczynem i resztą mąki. Wyrobić ciasto. Odstawić na 10 minut.
Z ciasta uformować gruby placek. Posmarować go konfiturami. Zwinąć w roladę. Włożyć do wysmarowanej masłem formy i odstawić do wyrośnięcia.
Składniki na kruszonkę zagnieść i drobno pokruszyć. Ciasto posmarować jajkiem, posypać kruszonką. Piec 30-40 minut w 170°C. Ciepłe posypać cukrem pudrem.

Andrzej Malec aktor, autor wielu przepisów kulinarnych
Gotowanie, obok aktorstwa, jest jego wielką pasją. Współpracował z wieloma restauracjami, dla których opracował receptury na oryginalne dania.

Dwukolorowa baba

Zobacz także:

Porcja: 614 kcal
Przygotowanie: 70 minut
Na 10-12 porcji

35 g drożdży, 150 g cukru, 1/8 l mleka, 500 g mąki tortowej, 5 żółtek, 1/8 l śmietany, 2 kieliszki rumu, skórka starta z cytryny, 150 g masła, gotowy lukier, szczypta soli, tłuszcz do formy

Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru, razem z podgrzanym mlekiem dodać do mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut.
Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem, solą i śmietaną. Dodać rum, skórkę z cytryny, rozpuszczone masło. Połączyć z przygotowaną mąką z drożdżami. Wyrobić ciasto, umieścić w natłuszczonej formie. Odstawić do wyrośnięcia.
Piec ok. 50 minut w 180°C. Wystudzić, wyjąć z formy. Polukrować, a kiedy lukier zastygnie, po- lać babkę białą i ciemną polewą (przepis w ramce obok).

Karol Okrasa szef kuchni w restauracji Malinowa w hotelu Bristol
Specjalizuje się głównie w przyrządzaniu dań wytrawnych. Stąd też wytrawny akcent nawet w ciastach. Jego tartę z gruszką można podawać zarówno jako deser, jak i przystawkę.

Sernik z płatkami migdałowymi

Porcja: 480 kcal
Przygotowanie: 80 minut
Na 12 porcji

Ciasto: 300 g mąki pszennej, 250 g masła, 150 g cukru pudru, 2 żółtka, tłuszcz do formy
Obłożenie: 800 g półtłustego twarogu, 100 ml śmietany kremówki, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 jajka, 300 g cukru pudru, łyżka cukru waniliowego, 100 g rodzynek, 150 g podprażonych płatków migdałowych, 6 łyżek cukru na karmel

Z podanych składników zagnieść ciasto. Wstawić je na 30 minut do lodówki. Potem wylepić natłuszczoną formę. Piec 10 minut w 200°C.
Ser dwukrotnie zemleć. Wymieszać ze śmietaną i mąką ziemniaczaną. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem i waniliowym, połączyć z serem. Białka ubić na pianę, dodać do sera. Wsypać sparzone rodzynki.
Masę ułożyć na cieście. Piec ok. godziny w 180°C. Po wystudzeniu sernik posypać cukrem pudrem i płatkami migdałowymi.
Cukier rozpuścić na patelni z odrobiną wody. Podgrzewać tak długo, aż zacznie gęstnieć. Z gorącego karmelu formować widelcem nitki i ozdobić nimi sernik.

Bożena Sikoń cukiernik z restauracji Hotelu Jan III Sobieski
Jej wyrafinowane desery i wypieki zyskują najwyższe oceny na krajowych i międzynarodowych zawodach cukierniczych. Z czekolady, karmelu, ciasta i bitej śmietany potrafi wyczarować prawdziwe dzieła sztuki.

Kruchy tort ze śmietaną

Porcja: 657 kcal
Przygotowanie: 45 minut
Na 12 porcji

Ciasto: 300 g mąki pszennej, 100 g masła, płaska łyżka proszku do pieczenia, 150 g cukru pudru, jajko, 2 łyżki mleka
Krem: 1 l śmietany kremówki, 100 g cukru pudru, cukier waniliowy, 300 g posiekanych orzechów (arachidowe, laskowe), truskawki do dekoracji

Z podanych składników zagnieść ciasto, uformować w kulę i wstawić na godzinę do lodówki. Schłodzone ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować na placek o średnicy 26 cm (nożem lub tortownicą wyciąć równe koło). Pojedynczo upiec w 180°C na złoty kolor.
Śmietanę ubić z cukrem pudrem i waniliowym. Połączyć z posiekanymi orzechami (2-3 łyżki orzechów zostawić). W tortownicy układać krążki ciasta, przekładając je kremem (2-3 łyżki kremu odłożyć). Wstawić do lodówki na 12 godzin. Wierzch i boki tortu posmarować odłożonym kremem, posypać orzechami. Udekorować truskawkami.

Misia Zielińska właścicielka cukierni Misianka
Cała Warszawa zna jej ciastka - można ich skosztować w Misiance, ale też w najlepszych bistrach i barkach kawowych stolicy. O wyjątkowym charakterze tych deserów decyduje oryginalne połączenie wielu smaków.

Pascha z białą czekoladą

Porcja: 493 kcal
Przygotowanie: 25 minut
Na 10 porcji

2 l tłustego mleka, 6 jajek, 0,6 l śmietany (22%), szklanka cukru pudru, kostka masła, aromat (cytrynowy, pomarańczowy lub waniliowy - do wyboru), 150 g rodzynek, opakowanie podłużnych biszkoptów, garść płatków migdałowych, tabliczka białej czekolady

Mleko zagotować. Jajka zmiksować ze śmietaną i zalać gorącym mlekiem. Chwilę gotować na małym ogniu, aż masa się zwarzy. Następnie wylać ją na kilkakrotnie złożoną gazę i dobrze odcisnąć.
Rodzynki sparzyć. Masło utrzeć z cukrem pudrem, wymieszać z serem, częścią rodzynek i aromatem. Tortownicę wyłożyć biszkoptami, rozsmarować na nich masę serową.
Paschę polać rozpuszczoną na parze czekoladą, posypać rodzynkami i płatkami migdałów. Odstawić na kilka godzin do lodówki.

Ewa Wachowicz producentka programów kulinarnych
Jak mówi, jest uzależniona od słodyczy. Uwielbia je jeść, ale i rzygotowywać. W książce "Słodki świat Ewy Wachowicz" można znaleźć przepisy m.in. na jej ulubione ciasta i desery.

Tort prezydent

Porcja: 612 kcal
Przygotowanie: 85 minut
Na 12 porcji

Ciasto: 125 g masła, 4 jajka, 400 g cukru pudru, 400 g mąki, 2 płaskie łyżeczki sody, 60 g kakao, 2 szklanki mleka
Poncz: 150 g cukru, sok z 1/2 cytryny, kieliszek spirytusu ew. kilka kropli dowolnego aromatu
Masa: 800 g masła, 450 g cukru pudru, 2 jajka, 2 żółtka, 2 cukry waniliowe, 60 g mąki ziemniaczanej, budyń śmietankowy, 1 l mleka, łyżka żelatyny, 2 tabliczki czekolady, puszka ananasów, 100 g posiekanych orzechów włoskich, kieliszek spirytusu, łyżka kakao, sok z cytryny, tłuszcz do formy
Dekoracja: czekolada w proszku, 2 tabliczki gorzkiej czekolady

Żółtka oddzielić od białek. Utrzeć je z cukrem pudrem i masłem. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną z sodą i kakao, a potem letnie mleko.
Z białek ubić pianę i połączyć ją z ciastem. Przełożyć je do natłuszczonej formy. Piec ok. godziny w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Upieczone ciasto wyjąć z blachy, wystudzić.
Cukier na poncz rozpuścić w szklance wrzątku. Gdy ostygnie, dodać sok z cytryny, spirytus i ewentualnie aromat.
Masło na krem utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym.
Jajka i żółtka ubić z mąką ziemniaczaną i budyniem. Powoli wlewać wrzące mleko i ubijać, aż masa zgęstnieje. Ostudzić. Zimną dodawać po łyżce do kremu maślanego, ciągle ucierając.
Krem wymieszać ze spirytusem i żelatyną rozpuszczoną w małej ilości wody. Masę podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao, orzechy i posiekaną czekoladę. Do drugiej sok z cytryny i pokrojone drobno ananasy.
Ciasto przekroić na dwa placki i skropić je ponczem. Na dolny placek wyłożyć najpierw ciemną masę (4 łyżki odłożyć), a potem jasną. Przykryć drugim plackiem. Wierzch i boki tortu posmarować odłożoną masą, posypać czekoladą w proszku.
Czekoladę do dekoracji rozpuścić w rondelku na parze, odstawić na kilka minut. Jeszcze ciepłą rozsmarować na gładkiej powierzchni, np. na tacy. Gdy zastygnie, zeskrobywać ją ostrym nożem, tworząc ruloniki. Udekorować nimi wierzch tortu.

  • Więcej w Claudii 4/2006
  • Więcej przepisów kulinarnych znajdziesz na stronie: www.mojegotowanie.pl