Krajobraz spokoju

Przybywających na minorkę uderza przede wszystkim spokój tego miejsca. Próżno szukać tu hotelowych wieżowców, licznych autostrad i obleganych przez turystów dyskotek. Na zajmującej jedynie 716 km2 powierzchni wyspie podziwiać można schowane w zatoczkach plaże i niezmieniony od wieków krajobraz. Wyspa została uznana w 1993 roku za rezerwat Biosfery, co pozwoliło na zachowanie występującej tu przyrody niemal w niezmienionym stanie. Oprócz licznych gatunków flory i fauny, znajdziemy tu także cenne zabytki kultury europejskiej.

Historia w pigułce

Minorka to historia Starego Kontynentu w pigułce. Znajdziemy tu relikty większości istotnych okresów począwszy od starożytności, przez czasy panowania Rzymian, Maurów, na modernizmie kończąc. Do najstarszych należy z pewnością, licząca 3,5 tysiąca lat Naveta des Tudons, miejsce gdzie dawni mieszkańcy wyspy chowali swoich zmarłych. Warto odwiedzić też osadę Son Catlar, która pamięta jeszcze czasy panowania rzymian na Miniorce. O tamtym okresie przypominają również pozostałości fortyfikacji rzymskich z Cap de Cavalleria.

Swoje piętno na historii Minorki odcisnęli także Brytyjczycy. 70 lat ich panowania widać przede wszystkim w architekturze kamienic czy wystroju portowych miasteczek. Miejscem, gdzie wpływy Wielkiej Brytanii widać najlepiej, jest stolica wyspy, Maó.

Maó (Mahón)

Zobacz także:

To portowe miasto było niegdyś ważnym ośrodkiem handlu Morskiego w regionie. Do jednej z głównych atrakcji należy tu największy po Pearl Harbour naturalny port na świecie. Dzielnice portową otacza rozległa, pełna drzew promenada, która ciągnie się wzdłuż oblewanego falami brzegu. W mieście warto zobaczyć też fort Marlborough, świadectwo brytyjskiej przeszłości Maó, a także zabytkowe centrum miasta.

Ciutadella de Menorca

Pod wieloma względami przeciwieństwem obecnej stolicy jest założone w X wieku przez Maurów Ciutadella de Menorca, które do 1722 roku było stolicą wyspy.

Nie rozwinęły się tu wpływy brytyjskie czy francuskie, co widać gołym okiem, choćby w zabudowie. Zabytki przypominające o Mauretańskiej przeszłości miasta sąsiadują tu ze starą hiszpańską architekturą okresu baroku. Dawną stolicę najlepiej poznać zaczynając od jej centrum. W sercu miasta znajduje się zabytkowy plac d'es Borne, przy którym stoi ratusz, zbudowany na gruzach mauretańskiego pałacu. Tuż obok placu podziwiać można XIX wieczne rezydencje arystokratycznych rodów Minorki. Z Plaça d'es Borne warto przespacerować się brukowaną Carrer Major des Born w kierunku gotyckiej katedry i handlowego centrum miasta (Ses Voltes). W jego ciasnych uliczkach najłatwiej poczuć klimat dawnej stolicy Minorki. Z uwagi ów klimat miasto szczególnie warto odwiedzić 23 i 24 czerwca, gdy odbywa się tu parada jeźdźców z okazji dorocznego święta Festa de Sant Joan. Dobrym sposobem na poznanie klimatu wyspy jest także spróbowanie jej lokalnych potraw.

Kuchnia Minorki

Będąc na Minorce nie sposób nie skosztować pysznej lokalnej kuchni. Królują tu świeże ryby i owoce morza. Szczególnie warto spróbować tradycyjnego gulaszu z langusty. Wyspa znana jest także z produkowanego tutaj dojrzewającego sera Mahon Menorka, oraz majonezu, który rzekomo właśnie tu się narodził. Lokalne specjały najlepiej poznać w licznych restauracjach i tawernach wybrzeża, gdzie możemy usiąść zapominając o problemach codzienności, delektując się kieliszkiem lokalnego wina. Minorka to zresztą wyspa właśnie dla osób, które cenią sobie spokojny odpoczynek i leniwą atmosferę tego unikatowego miejsca.