Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki - co się stało?

Dziennikarka i podróżniczka opublikowała wczoraj na swoim Instagramie post sponsorowany, w którym zachwala zalety plastikowych butelek w porównaniu ze szklanymi.

Plastik nie taki zły. Żywiec Zdrój w programie #postronienatury kładzie nacisk na ochronę przyrody i uświadamianie, że nasze nawet najmniejsze działania mają finalnie olbrzymie znaczenie dla Natury - napisała gwiazda na Instagramie.

Wpis wywołał prawdziwą burzę - użytkownicy ostro skrytykowali Wojciechowską, a eksperci Greenpeace uznali to zachowanie za nieodpowiedzialne.

Wojciechowska na Instagramie: "Plastik nie taki zły". Czy rzeczywiście?

Zdaniem Martyny Wojciechowskiej szkło wcale nie jest bardziej ekologiczne od plastiku. Jak pisze dziennikarka, obydwa surowce podlegają recyklingowi, a problemem nie jest rodzaj użytego materiału, ale nasze postępowanie z nim. We wpisie czytamy też, że szkło, w przeciwieństwie do plastiku, nigdy się nie rozkłada, a transport plastikowych butelek generuje mniej dwutlenku węgla. 

 

Plastik nie taki zły Żywiec Zdrój w programie #postronienatury kładzie nacisk na ochronę przyrody i uświadamianie, że nasze nawet najmniejsze działania mają finalnie olbrzymie znaczenie dla Natury Często w rozmowach o ochronie środowiska pojawia się temat plastikowych butelek na wodę MIT: szkło jest lepsze od plastiku. PRAWDA: oba surowce mogą zostać poddane recyklingowi Jeśli jednak tam nie trafią to plastik rozkłada się 400-1000 lat, szkło - nigdy⚠️ Problemem nie jest rodzaj użytego materiału, ale nasze postępowanie z nim. Dlatego tak ważna jest systematyczna segregacja śmieci w sprzedaży masowej to właśnie butelki plastikowe sprawdzają się lepiej niż szkło transport butelek plastikowych generuje mniejszą ilość Co2 Jedna plastikowa butelka, o wadze 28 gramów może pomieścić w sobie aż 1,5 litra napoju. Zapakowanie takiej samej pojemności w szkło to wielokrotnie więcej gramów tego surowca W rezultacie samochód jednorazowo przewiezie więcej produktu, który znajduje się w opakowaniu PET. M. #postronienatury #zywieczdroj #naturelovers #keepourearthclean #recycling #greenworld #martyna

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world) Cze 13, 2018 o 6:58 PDT

Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki

Pod postem dziennikarki pojawiła się fala negatywnych komentarzy. Jej wypowiedź zaskakuje, zwłaszcza w kontekście dotychczasowych działań i dorobku Wojciechowskiej - oraz ostatnich doniesień na temat szkodliwości plastiku. Komentujący nie pozostawili na tej kontrowersyjnej wypowiedzi suchej nitki. 

- Toniemy w morzu śmieci, a Pani odważa się spekulować czy szkło czy plastik jest „lepszym odpadem”?

- Ja rozumiem pieniądze, pieniędzmi, ale to już jest przesada! Ma pani jakiś autorytet to warto by było to wykorzystać w dobry sposób a nie dla reklamy najbardziej niezdrowej smakowej wody w plastikowej butelce! Nawet nie mam słów aby opisać co pani zrobiła...

Sporo kontrowersji wzbudza też fakt, że wpis Wojciechowskiej jest reklamą wody Żywiec Zdrój:

Zobacz także:

- Rozumiem potrzebę zarabiania pieniędzy. Rozumiem chęć współpracy z markami. Gdyby taki tekst popełniła początkująca blogerka - cóż, wtopy się zdarzają. ALE PANI? Taka marka? Kobieta kochająca naturę? Czy Pani wie, ile szkody może Pani wyrządzić takim postem? Serce mi pęka. Największe rozczarowanie dnia.

- Pani Martyno, bardzo panią lubię, szanuję i śledzę pani wyprawy od lat. wiele osób na pewno pani ufa i jest pani osobą publiczną, niestety taka reklama jest z pani strony nieodpowiedzialna. 

Co na to eksperci?

Wypowiedź Wojciechowskiej spotkała się z ostrą krytyką ze strony Greenpeace. Zdaniem Marka Józefiaka, eksperta ds. klimatu i energii, stwierdzenie, że "plastik nie jest taki zły" jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Marek Józefiak, ekspert ds. klimatu i energii, uważa, że stwierdzenie "plastik nie taki zły" jest skrajnie nieodpowiedzialne. - Na pierwszy plan powinna zejść szkodliwość plastiku, a nie relatywizowanie go i porównywanie do innych tworzyw. Plastik rozkłada się na mikroplastik, a następnie trafia do wody oraz naszego pożywienia. Butelka szklana jest z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, szkło może być wykorzystywane wielokrotnie, a po drugie w procesie rozkładu rozpada się na neutralny dla środowiska krzem - mówi. 

Martyna Wojciechowska broni wypowiedzi

Dziennikarka odniosła się do stawianych jej zarzutów. Jak pisze, chodziło jej o budowanie świadomości i wywołanie dyskusji na temat recyklingu i segregacji śmieci, które zalewają naszą planetę. Wojciechowska podkreśla że to temat, w którym wciąż potrzebujemy edukacji i zmian, zwłaszcza w Polsce. I dodaje, że będzie jeszcze wracać do tej dyskusji. Czy to wyjaśnienie wystarczy jej fanom?