Marcin Wicha laureatem Nike 2018

Już po raz 22. przyznano najważniejsze polskie wyróżnienie literackie - Nagrodę Nike 2018. Spośród siedmiu autorów nominowanych do tegorocznej nagrody, jury nagrodziło Marcina Wichę za zbiór esejów "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Gala wręczenia Nike 2018 odbyła się 7 października 2018 roku w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Imprezę poprowadziła Grażyna Torbicka.

Kim jest Marcin Wicha?

Do tej pory mało kto słyszał to nazwisko. Marcin Wicha jest grafikiem, eseistą i autorem książek dla dzieci. Został laureatem Paszportu "Polityki" za rok 2017. Marcin Wicha projektuje okładki książek, czasopism, tworzy plakaty i znaki graficzne. 

Jest autorem książek dla dzieci: "Klara: proszę tego nie czytać", "Łysol i Strusia: lekcje niegrzeczności", "Bolek i Lolek: genialni detektywi", "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka", a także autorem kilku esejów.

Marcin Wicha dziękując za nagrodę za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", poświęconych matce pisarza powiedział: 

Bardzo dziękuję. Chciałem powiedzieć, że, jeżeli cokolwiek wiem na temat pisania, to wszystkiego tak naprawdę nauczyłem się od drukarza, od ludzi, którzy zajmują się książką jako przedmiotem. Chciałem podziękować tym ludziom, bez których książka, może jedyne, co po nas zostaje, jako rzecz by nie istniała.

O czym jest książka "Rzeczy, których nie wyrzuciłem"?

Marcin Wicha o swojej książce napisał: "W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie."

"Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań?  Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad.  Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna."