Maminsynek to uzależniony od matki chłopiec, który wyrasta na niesamodzielnego i emocjonalnie niedojrzałego mężczyznę. Nadopiekuńczy lub skłonny do manipulacji rodzic, może sprawić, że dziecko będzie mieć w przyszłości poważne problemy z tworzeniem relacji. Po czym poznać, że twój partner ma niezdrową relację ze swoją matką i czy jest coś, co możesz zrobić, aby uratować wasz związek?

Kim jest maminsynek?

Maminsynek to określenie, którego używa się w stosunku do chłopca lub mężczyzny, który jest przywiązany do swojej matki do stopnia, który niemal uniemożliwia mu samodzielność. W przeciwieństwie do analogicznego zwrotu “córeczka tatusia”, który może mieć zarówno pieszczotliwy, jak i negatywny wydźwięk, maminsynek jest w zdecydowanej większości wypadków używany prześmiewczo, często wręcz z intencją, aby kogoś obrazić.

Maminsynek może więc określać chłopca, który mimo tego, że dorasta, nie potrafi odciąć się od matki, którą wciąż postrzega oczami małego dziecka. Szuka u niej przewodnictwa, nie chcą podejmować samodzielnych decyzji i oczekuje, że będzie się nim zajmować, często wyręczając go nawet w najprostszych sprawach.

Zobacz także: 

Równie często zdarza się też, że zwrotu tego używa się w stosunku do dorosłego mężczyzny, który, często nawet mimo wyprowadzki, ślepo polega na swojej matce i robi wszystko tak, aby się jej przypodobać. Tego rodzaju współzależność może być bardzo kłopotliwa i często uniemożliwia stworzenie zdrowego związku lub założenie własnej rodziny.

Maminsynek a psychologia

Relacja matki i syna może być piękna, głęboka i bardzo budująca zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Określenie maminsynek, choć nie jest oficjalnym psychologicznym terminem, odnosi się zaś do sytuacji, w której mamy do czynienia z pewnymi nadużyciami. Warto zaznaczyć też, że do wykształcenia się tego rodzaju zależności może dojść zarówno na skutek działania matki, jak i syna.

  1. Kontrolowanie życia swojego dziecka w nadmierny sposób oraz oczekiwanie, że gdy dorośnie, będzie równie dokładnie tłumaczył się matce ze wszystkiego, co robi, może doprowadzić do sytuacji, w której syn uzależnia się od opinii swojej opiekunki.
  2. Nadmierne przywiązanie między rodzicem a dzieckiem, które sprawia, że zacierają się granice między ich emocjami, może skutkować tym, że chłopiec będzie czuł się odpowiedzialny za uczucia swojej matki.
  3. Czasem matka może mieć trudność z zaakceptowaniem tego, że jej syn dorasta, a tym samym relacja między nimi również powinna ewoluować. Pragnienie, by zatrzymać przy sobie bezbronne, zależne od matki dziecko, może prowadzić do prób uzależnienia od siebie dorosłej osoby.
  4. Może również zdarzyć się, że chłopiec, który był przez całe życie rozpieszczany i wyręczany we wszystkim przez swoją mamę, nie będzie gotowy na odcięcie pępowiny, ponieważ nie wypracował narzędzi, które pomogą mu samodzielnie radzić sobie w świecie.
  5. Nadmierna zależność syna od matki może mieć również podłoże finansowe. Opiekun, który utrzymuje swoje dziecko, lub nie pozwala mu opuścić gniazda, może np. wymuszać na nim podejmowanie konkretnych życiowych decyzji, pod groźbą odcięcia od środków.
  6. Do wytworzenia się toksycznej relacji między matką a synem może dojść również na skutek manipulacji emocjonalnej, stosowanej po to, aby utrzymać kontrolę nad dorastającym dzieckiem. Tego typu traktowanie może prowadzić, do wytworzenia się poczucia winy i negowania własnych potrzeb przez dziecko.

Zobacz także: 

Zobacz także:

Cechy maminsynka

Mężczyzna uzależniony od matki zwykle odznacza się pewnymi cechami, po których dość łatwo można go rozpoznać. Choć oczywiście nie wszyscy będą przejawiali ten sam ich zestaw, warto zdawać sobie sprawę z tego, które z ich zachowań mogą świadczyć o toksycznej relacji z matką.

  1. Trudności z samodzielnym podejmowaniem decyzji i ślepe poleganie na opinii matki. Czasem maminsynek może odwlekać podjęcie działania, póki nie usłyszy, co jego mama sądzi na dany temat.
  2. Kierowanie się opinią matki w ważnych życiowych kwestiach jak np. wybór zawodu, studiów lub partnerki. Czasem może to też przejawiać się jako kompulsywne myśli o tym, czy jego mama pochwaliłaby dane zachowanie, nawet w kwestii drobnych codziennych spraw czy domowych obowiązków.
  3. Maminsynek może mieć trudności w budowaniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, zwłaszcza z tworzeniem romantycznych relacji.
  4. Mogą pojawić się też kłopoty z zarządzaniem i regulacją swoich emocji, ponieważ dla osób uzależnionych od matki, to właśnie ona jest jedną osobą, która może przynieść im ukojenie i ulgę.
  5. Emocjonalna manipulacja ze strony opiekunki może sprawić, że jej syn będzie miał trudności z ustawieniem granic zarówno wobec niej, jak i wobec innych ludzi.
  6. Maminsynek może mieć zaburzone poczucie własnej wartości, a jego zdanie na swój temat jest ściśle powiązane ze zdaniem matki. Jedna nagana z jej strony wystarczy, aby stracił całą pewność siebie i poczuł się bezwartościowo.
  7. Czasami chłopcy trwający w toksycznych relacjach ze swoimi matkami, mogą być z nimi bardzo blisko również w sensie fizycznym. Ciągły dotyk i bliski kontakt ustawia ich ponownie w pozycji dziecka, co w przypadku dorosłych mężczyzn może świadczyć np. o niedojrzałości emocjonalnej.
  8. Zależność od matki może przejawiać się też czasem jako lenistwo, bezradność lub nieumiejętność zadbania o swoje codzienne sprawy i poleganie na niej w kwestiach takich jak gotowanie, czy sprzątanie. W skrajnych wypadkach tego typu zależność może trwać jeszcze na długo po wyprowadzce.

Czy mój chłopak jest maminsynkiem?

Poznałaś świetnego faceta, ale wciąż masz wrażenie, że trzecią osobą w waszym związku jest jego matka? Jeśli tak, może to oznaczać, że faktycznie umawiasz się z maminsynkiem. Jeśli chcesz dokładnie przemyśleć tę sprawę, zanim się z nim skonfrontujesz, polecamy zacząć od zadania sobie następujących pytań.

  1. Jak często konsultuje on swoje decyzje z matką?
  2. Czy oczekuje od niej przewodnictwa zarówno w błahych, jak i poważnych sprawach?
  3. Czy nieustannie masz wrażenie, że ty również powinnaś zabiegać o jej uwagę i uznanie, albo czujesz, że twój chłopak tego od ciebie oczekuje?
  4. Jak reaguje na krytykę z jej strony? Czy zmienia swoje zachowanie lub słowa, na takie, które ona pochwala?
  5. Czy koryguje twoje zachowanie lub ubiór w taki sposób, abyś bardziej przypominała mu matkę?
  6. Czy kiedykolwiek wydawał ci ścisłe instrukcje co powinnaś, mówić, robić lub jak wyglądać, aby się jej przypodobać?
  7. Jeśli zdarzają się między wami konflikty, to czy on zawsze staje po stronie matki?
  8. Czy czujesz, że oczekuje od ciebie, że będziesz się nim opiekować?
  9. Czy zdarza się, że otwarcie porównuje cię ze swoją matką?
  10. Czy jego cele i marzenia, to tak naprawdę plany jego matki, które usilnie stara się zrealizować?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, może oznaczać to, że faktycznie spotykasz się z maminsynkiem. Pytanie brzmi, co to oznacza?

Zobacz także: 

Jak żyć z maminsynkiem?

Związek z maminsynkiem nie musi być z góry skazany na porażkę, choć z pewnością nie jest to prosta sytuacja. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować, oto kilka porad, co możesz zrobić, aby wasz związek był zgodny i udany.

  1. Otwarcie porozmawiaj z partnerem o swoich obawach dotyczących roli, jaką jego matka odgrywa w waszym związku i uważnie wysłuchaj tego, co będzie miał ci do powiedzenia.
  2. Ustaw jasne granice zarówno swojemu chłopakowi, jak i jego matce. Powiedz mu, czego oczekujesz od tej relacji.
  3. Znajdźcie wspólny cel i marzenie, na którym skupicie się jako para, a który nie będzie mieć nic wspólnego z oczekiwaniami jego matki.
  4. Wspieraj swojego chłopaka, ale nie bierz na siebie roli jego opiekunki. Masz prawo oczekiwać od niego partnerskiej relacji.
  5. Terapia dla par może być świetnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy mimo najlepszych chęci nie potraficie się dogadać.
  6. Bądź gotowa na kompromisy. Odcięcie się od toksycznej matki to proces. Nie oczekuj też, że ktoś zupełnie zerwie kontakt ze swoim rodzicem.
  7. Przyjmuj konsekwencje swojego działania. Czasami jasne zakomunikowanie swoich potrzeb i granic może doprowadzić do konfliktu.
  8. Pamiętaj o tym, że nie zmienisz swojego partnera na siłę. On sam musi dostrzec problem i chcieć podjąć kroki w kierunku uzdrowienia swoich relacji z najbliższymi osobami.

Zobacz także: 

Książki o relacji matki z synem

Jeśli sama jesteś mamą chłopca, którego chcesz wychować na silnego i samodzielnego mężczyznę, możesz spróbować zainspirować się literaturą parentingową i psychologiczną. Polecamy kilka ciekawych i rozwijających książek, z których możesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu zdrowej relacji ze swoim dzieckiem.

  • “Matka i syn. Efekt szacunku”, Siegel Daniel J. Payne-Bryson Tina;
  • “100 porad jak wychować szczęśliwego i pewnego siebie chłopca”, Hartley-Brewer Elizabeth;
  • “Czułe rodzicielstwo. Jak dbać o siebie i dać dziecku siłę”, Michaela Plugarasu;
  • “Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi”, Reichert Michael C.;
  • “Matki i inni. Emocjonalna ewolucja człowieka”, Sarah Blaffer Hrdy;
  • “Mój ukochany syn”, Amanda Prowse, Josiah Hartley;
  • “Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości”, Stuart Shanker Barker Teresa;
  • “Jak zrozumieć syna. Subtelna sztuka wychowywania chłopców”, Natterson Cara.