Wokół malca panoszy się o tej porze roku mnóstwo chorobotwórczych zarazków, a infekcje układu oddechowego torują drogę alergii. Ciepło i wilgotność to idealne warunki dla roztoczy kurzu domowego. I dlatego właśnie jesienią objawy choroby są często najsilniejsze.

Przeziębienie czy uczulenie?

To naturalne, że jesienią dzieci chorują więcej niż latem. Jeśli jednak malec chodzi do przedszkola (lub żłobka) w kratkę, ledwie wyzdrowieje, znów łapie infekcję, a antybiotyki pomagają tylko na chwilę – być może przyczyną tych niedomagań jest alergia, a nie infekcje. Uczulenie nie zawsze objawia się dolegliwościami, które od razu odróżniają je od przeziębienia czy zapalenia oskrzeli. Malec może mieć skórę bez jednej krostki, ale za nawracającym zapaleniem uszu lub zatok, może się kryć uczulenie.

Alergiczna spółka

Gdy zaczynają grzać kaloryfery, mieszkanie kipi od roztoczy. Te mikroskopijne pajęczaki czają się głównie w łóżku, w pościeli i na dywanie. Organizm malucha początkowo jakoś sobie z nimi radzi, ale wystarczy zwykła infekcja wirusowa, żeby osłabić tę wolę walki. I choć po kilku dniach przeziębienie mija, niektóre objawy pozostają:

Uporczywy katar
Jest wodnisty, obfity i raczej przezroczysty. Malec ma zatkany nosek, często kicha i pociera nos rączką (może na nim powstać bruzda, tzw. „salut alergika”). Katar trzeba leczyć, bo jego powikłaniem może być zapalenie ucha lub zatok. 

Zapalenie spojówek
Oczka dziecka są wyraźnie zaczerwienione, często łzawią, swędzą i pieką. Dlatego szkrab pociera je rączkami, a to może prowadzić do zakażenia bakteriami

Przewlekły kaszel
Dokucza dziecku głównie po kontakcie z alergenem, w nocy i nad ranem zakłócając sen. Nic więc dziwnego, że malec budzi się rozdrażniony i marudny albo wręcz przeciwnie – ospały. Uczulenie może się również objawiać niewysoką gorączką (ok. 37 ºC), nawracającym zapaleniem ucha środkowego, migdałków lub oskrzeli. Może się także zdarzyć się, że mały alergik w czasie snu pochrapuje albo zgrzyta ząbkami.

Jedno na 5 dzieci poniżej 2 lat cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS), dokuczliwą chorobę alergiczną.

Zobacz także:

Na ratunek noskowi

Katar alergiczny sprawia, że skóra wokół nosa jest zaczerwieniona. Ulgę przyniesie dziecku posmarowanie jej kremem natłuszczającym lub wazeliną. Do czyszczenia noska przydadzą się delikatne chusteczki higieniczne (zapachowe lub materiałowe mogą nasilać podrażnienie) i roztwór wody morskiej w spray'u.

Rady nie od parady

Co robić, gdy u twego malca pojawią się takie objawy? Zgłosić się do lekarza! Zbada dziecko, zleci odpowiednie badania i wypisze leki przeciwalergiczne. Nie obawiaj się, że spowodują jakieś powikłania. Zdarzają się one naprawdę rzadko, a znacznie większe ryzyko niesie unikanie leczenia alergii (ponieważ może ona przejść w astmę). Jednak nawet najlepsze leki nie pomogą, jeśli z otoczenia dziecka nie zniknie to, co je uczula. W usunięciu roztoczy pomoże ci:

  • Codzienne wycieranie półek i podłóg na mokro.
  • Częste wietrzenie całego mieszkania.
  • Pozbycie się rzeczy, na których łatwo gromadzi się kurz (grube narzuty, zasłony itp.).
  • Cotygodniowe odkurzanie tapicerowanych mebli. 
  • Trzymanie zabawek w przykrywanych pojemnikach i pranie ich w temperaturze 60 °C (albo wkładanie na dobę do zamrażalnika). 
  • Przygotowanie łóżka dla dziecka: bez tapicerowanych obić, z materacem powleczonym antyalergicznym pokrowcem i ze specjalną pościelą dla alergików (wielu producentów znajdziesz w internecie). 
  • Przykręcanie na noc kaloryfera w pokoju malca. 
  • Stosowanie zabójczych dla roztoczy preparatów (np. Allergoff, Acatan, Acarosan).

Koniec pieśni dla pleśni

Powodem jesiennego zaostrzenia alergii mogą być nie tylko roztocza, ale też i pleśnie, które kryją się pod tapetami, w wykładzinie, w roślinach doniczkowych, w nalocie między łazienkowymi płytkami lub w produktach spożywczych. Jeśli nie będziesz podawała dziecku serów pleśniowych, pomalujesz ściany bezpieczną dla alergika farbą, pozbędziesz się z mieszkania kwiatów doniczkowych (pleśnie lubią zamieszkać w glebie), a fugi łazienkowe wyczyścisz specjalnym preparatem grzybobójczym, to alergia na pleśnie może stać się tylko… wspomnieniem.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Objawy alergii mogą też zaostrzać: infekcje, suszenie prania w pokoju malucha, palenie papierosów i sprzątanie w jego obecności lub „wycieczka” do piwnicy.