Za każdym razem, gdy dostarczamy organizmowi porcję produktów zawierających łatwo przyswajalny cukier, w krótkim czasie dociera on do krwi i gwałtownie podnosi poziom glukozy.

Słodkie błędne koło
Trzustka reaguje wówczas wzmożonym wydzielaniem insuliny - hormonu, który sprawia, że glukoza dociera do komórek mięśni i wątroby. Kiedy te "magazyny" zostają zapełnione, nadmiar glukozy zostaje zatrzymany w organizmie w postaci tłuszczu. Kiedy zaś wartwa tłuszczu odkłada się na brzuchu, wokół organów wewnętrznych, ich komórki stają się coraz mniej podatne na działanie insuliny. Skutek jest taki, że za każdym razem, gdy coś zjemy, nadmiar glukozy, zamiast zostać wchłonięty przez komórki, pozostaje w krwiobiegu. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny, gdyż prowadzi z czasem do rozwoju cukrzycy.

Zły i dobry cukier
Można uniknąć powstania takiego błędnego koła, ograniczając jedzenie wysoko przetworzonych produktów, które zawierają szybko wchłaniający się cukier. Należą do nich np. białe pieczywo, ciasta, lody, czekolada, batoniki, cukierki, popcorn, piwo, cola, słodzone napoje gazowane. Zamiast nich jadajmy pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, musli z płatkami owsianymi i płatkami z pełnego ziarna, batoniki typu musli. Warto też jadać warzywa (zwłaszcza strączkowe, jak groch, soczewica i fasola). Zamiast słodyczy jadajmy owoce (zimą także suszone), pijajmy soki owocowe bez cukru, najlepiej przecierowe. Te produkty również obfitują w węglowodany, ale takie, które podczas trawienia wchłaniają się powoli, tzn. oddają stopniowo do krwi niewielkie porcje glukozy. Zostają one spalone, zamiast prowokować trzustkę do nadmiernej produkcji insuliny i odkładać się w postaci fałdek tłuszczu.