Urządzanie pokoju czy kącika dla dziecka uzależnione jest zwykle od przestrzeni jaką dysponujemy. Może być to tylko część pokoju lub cały. W pierwszych miesiącach życia rodzice często wstawiają łóżeczko do swojej sypialni bo maluch często budzi się w nocy. Obecność dziecka w sypialni czy łóżku rodziców pogłębia relacje z maleństwem, choć może też ochłodzić relacje między partnerami. O tym czy spać z dzieckiem czy nie rodzice muszą zdecydować już sami.

Remont pokoju dziecięcego trzeba zacząć odpowiednio wcześniej, aby był już gotowy na powitanie nowego członka rodziny. Najpopularniejszymi kolorami dla małych dzieci są pastele – dla chłopców niebieski, a dla dziewczynek różowy. Choć są to kolory bardzo słodkie i kojarzące się nam z dziećmi, to one same wolałyby coś bardziej kontrastowego. Niemowlaki bowiem, według badań najlepiej zauważają kontrastowe zestawienia np. czerni z bielą. Dziecko takie widzi kilkadziesiąt razy mniej szczegółów niż osoba dorosła, jego obraz jest także płaski, a nie trójwymiarowy. Dziecko takie woli więc kontrastowe zabawki, obrazki abstrakcyjne ale z mocnymi kolorami niż słodkie pastele.

Robiąc remont należy zwrócić też uwagę aby farby i inne preparaty do renowacji nadawały się do pomieszczeń dla dzieci oraz alergików. Lepiej sprawdzi się też podłoga niż dywany które zbierają kurz i są siedliskiem roztoczy. Jeśli na ścianach zagościć ma tapeta lepiej wybrać coś uniwersalnego. Dziecięce wzorki w misie szybko się nudzą, no chyba że planujesz częste remonty. Zamiast nich można postawić na wymienne naklejki czy obrazki.
Dobór mebli jest kwestią gustu, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne. Nie sprawdzą się tu elementy szklane czy ostre. Planując pokój niemowlaka trzeba uwzględnić też że musi on „rosnąć” razem z dzieckiem i dostosowywać się do niego.