Nasionka do swojej hodowli kupisz w dużych marketach, sklepach ze zdrowa żywnością lub ogrodniczych. Najpierw opłucz je w letniej przegotowanej wodzie, następnie namocz, na ok. 4–6 godzin. Do moczenia też używaj letniej przegotowanej wody.

Domowa hodowla

Masz do wyboru trzy możliwości:

1 Na sitku 

Łyżkę namoczonych nasion wysyp na płaskie sitko i umieść je w innym naczyniu, np. słoiku z wodą. Nasionka powinny być stale wilgotne; płucz je 2–3 razy dziennie letnią wodą.

2 Na ligninie 

Zwilżony kawałek ligniny połóż na talerzyku i rozsyp na nim wcześniej namoczone nasionka. Wystarczy zadbać tylko o to, aby podłoże nie wyschło i zraszać je 2–3 razy dziennie. W ten sposób najlepiej rośnie rzeżucha oraz siemię lniane.

3 W kiełkownicy

Tą metodą możesz jednocześnie wyhodować kilka rodzajów kiełków. Zestaw do kiełkowania składa się z 2–3 nakładających się na siebie tacek, zbiornika na wodę i pokrywy. Pamiętaj jedynie, aby 2 razy dziennie przepłukać tacki z nasionami i – ważne! – usuń nadmiar wody. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dlatego najlepiej rosną w niej zielone kiełki: rzodkiewka, koniczyna, lucerna, brokuł, kapusta.

Aby dobrze wyrosły

Naczynia z kiełkami powinny stać z dala od bezpośredniego źródła światła. Kiedy nasionka już wykiełkują, poprzerywaj je, zostawiając najokazalsze – będą miały lepszy dostęp do powietrza i szybciej urosną. Zanim zaczniesz zrywać je do jedzenia, pozbądź się tych, które nie skiełkowały: wysyp kiełki do miski i zalej przegotowana letnia wodą. Puste łupinki po nasionach będą pływały po powierzchni i łatwo zbierzesz je łyżką. Resztę kiełków wylej ostrożnie na sito i dokładnie osącz. Gotowe możesz przechowywać w lodówce nawet tydzień. Nim rozpoczniesz następną hodowlę, dobrze umyj pojemnik, aby usunąć powstałe w nim podczas poprzedniego kiełkowania bakterie.