Co to jest dermaplaning?

Dermaplaning to zabieg polegający na dosłownym zeskrobywaniu martwych komórek skóry oraz włosków przy pomocy chirurgicznego skalpela. Chociaż brzmi to trochę przerażająco, procedura ta zyskuje ostatnio coraz większą popularność wśród kobiet pragnących przywrócić swojej twarzy młodzieńczy blask i gładkość. Ponieważ dermaplaning nie wymaga użycia żadnych drażniących substancji (np. kwasów), jest często wybierany przez posiadaczki bardzo wrażliwych, suchych i alergicznych skór, które źle znoszą złuszczanie chemiczne. 

Przed rozpoczęciem zabiegu nasza skóra jest dokładnie dezynfekowana alkoholem, przez co możemy poczuć lekkie pieczenie. W czasie procesu złuszczania skalpel jest ustawiony pod kątem 45°, co odczuwamy, jak gdyby ktoś przyciskał i przesuwał po naszej twarzy kartę płatniczą. Dermaplaning jest więc całkowicie bezbolesny. Jedna sesja trwa około 30 minut. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Skin Spa New York (@skinspanewyork) Cze 20, 2019 o 7:52 PDT

Dermaplaning – jakie są efekty? 

Dermaplaning przynosi natychmiastowe efekty. Od razu możemy spodziewać się gładszej, jaśniejszej i bardziej wyrównanej cery. Ze skóry znikają wszystkie drobne włoski (tzw. meszek) oraz martwe komórki. Zabieg znacząco zwiększa wchłanianie i skuteczność nakładanych na nią później produktów oraz trwałość makijażu. Te rezultaty są widoczne przez około 4 tygodnie. 

Długotrwałym skutkiem dermaplaningu jest pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. W kilkutygodniowej perspektywie zabieg ma więc działanie odmładzające oraz redukujące drobne zmarszczki i blizny. 

Dermaplaning – jak przygotować się do zabiegu?

Przez przynajmniej 5-7 dni przed zabiegiem dermaplaningu nie powinno się stosować substancji złuszczających, w tym kwasów AHA, BHA, peelingów chemicznych i enzymatycznych, a także retinoidów. Ponadto przez 2 tygodnie przed wizytą nie można depilować skóry, na przykład woskiem czy maszynką. Niewskazane jest też poddawanie się zabiegom z użyciem lasera. Jeśli na krótko przed zabiegiem zauważyłaś na swojej wypryski, powinnaś zaczekać aż całkowicie się zagoją. 

Dermaplaning – jakie są zalecenia po zabiegu?

Wbrew niepokojącemu opisowi, dermaplaning jest bardzo bezpieczny i kilkudniowego zaczerwienienia powinny spodziewać się tylko osoby o bardzo wrażliwej skórze. W większości przypadków cera zaczyna wyglądać “normalnie” już kilka godzin po opuszczeniu gabinetu. 

Bez względu na zaczerwienienie lub jego brak przez pierwsze 14 dni po zabiegu dermaplaningu w ogóle nie można się opalać. Przez przez przynajmniej 4 tygodnie konieczne jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych (minimum 30+ SPF). 

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji po dermaplaningu jest nawilżanie. Warto stosować nie tylko kremy, ale także bogate w kwas hialuronowy sera i toniki. 

Dermaplaning – czy po zabiegu włosy odrastają grubsze? 

Dermaplaning nie usuwa włosów wraz z cebulkami, dlatego nie musimy się obawiać ich wrastania czy tego, że będą odrastały grubsze. To jak długo zajmie im powrót do stanu sprzed zabiegu jest uzależnione od naszych indywidualnych predyspozycji. Najczęściej trwa to około miesiąca. 

Należy zaznaczyć, że podczas pierwszego etapu wzrostu końcówki włosków mogą być lekko ostre. Nie będzie to widoczne gołym okiem, ale na pewno poczujesz je podczas dotykania twarzy. Jest to jednak stan przejściowy, i gdy włoski wrócą do swojej poprzedniej długości, znowu staną się niewyczuwalne. 

Dermaplaning – wskazania i przeciwwskazania 

Dermaplaning jest polecany osobom o matowej, poszarzałej cerze, a także zmagającym się z pierwszymi objawami starzenia. 

Przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby nowotworowe, aktywny trądzik, uczulenie na nikiel i rany na skórze. W niektórych wypadkach także: cukrzyca, schorzenia skóry i autoimmunologiczne. 

Dermaplaning – jaka jest cena? 

Ceny dermaplaningu wahają się w granicach 80-150 zł. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MetDaan (@metdaan) Cze 28, 2019 o 3:56 PDT