Przełożeni docenili twoje umiejętności i zaangażowanie. Jesteś z tego dumna! Jednocześnie, jeśli jest to twój pierwszy awans, na pewno odczuwasz niepokój. To zrozumiałe. Rozpoczyna się nowy rozdział w twoim życiu zawodowym. Pamiętaj o jednym – mimo pewnej władzy, którą teraz zaczniesz mieć nad grupą, pozostań sobą.

Jeśli zostajesz w dawnej pracy

Awansowałaś spośród grona pracowników. Z dnia na dzień z koleżanki zamieniłaś się w szefową. To niezbyt komfortowa sytuacja, ale zdarza się nader często. Co możesz zrobić, by nie mieć zbyt wielu problemów?

1. Pamiętaj, że nie jesteś już ich koleżanką, ale szefową. Prośbę typu: „No coś ty, zrób to po starej znajomości” kwituj krótkim zdaniem: „Teraz już nie mogę, bo sytuacja się zmieniła”.

2. Stwórz dystans do dawnych koleżanek i kolegów. Niewielki, ale widoczny. Dzięki temu egzekwowanie pewnych decyzji będzie dużo łatwiejsze.

3. Nie zadzieraj nosa. Kierujesz teraz zespołem, do którego kiedyś należałaś, więc nie wywyższaj się, a pracownicy zawsze będą stali po twojej stronie.

4. Bądź kompetentna i rzetelna w tym, co robisz. Podejmuj szybkie i trafne decyzje, pomagaj, jeśli tylko możesz.

Jeśli idziesz do nowej pracy

Kierowanie nowym zespołem jest łatwiejsze. Ale tu też mogą pojawić się pewne sprawy do roztrzygnięcia.

Zobacz także:

1. Sama podejmuj decyzje.

2. Na początku pracy nie przedstawiaj się z najlepszej strony. Bądź wymagająca i konsekwentna. To dobrze ustawi współpracę między tobą i zespołem.

3. Zawsze miej informacje o zaawansowaniu prac i pilnuj terminów.

4. Chwal pracowników, jeśli na to zasługują. To lepiej działa niż krytyka.

WAŻNE !

  • Nie słuchaj pochlebców i nie ufaj im.
  • Bądź sprawiedliwa i bezstronna.
  • Staraj się być wyrozumiała.
  • Oceniaj pracownika po dłuższym czasie.
  • Wymagaj zawsze więcej od siebie niż od innych.
  • Unikaj rozmów o sprawach prywatnych.
  • Pamiętaj o uśmiechu.