1. Czy antybiotyk powinno się podawać przy bardzo wysokiej gorączce albo biegunce, żeby jak najszybciej ulżyć dziecku?

Gorączka będąca jedynym objawem chorobowym nie jest wskazaniem do zastosowania antybiotyku – wystarczą leki przeciwgorączkowe. Podobnie z łagodnymi infekcjami przewodu pokarmowego – trzeba zastosować środki działające objawowo (np. węgiel) i podawać dziecku dużo płynów. Antybiotyki są skuteczne tylko w infekcjach bakteryjnych. Nie mają działania przeciwwirusowego, dlatego leczenie nimi grypy, przeziębień i większości infekcji górnych dróg oddechowych nie da rezultatu. A ich zastosowanie w tych wypadkach może nawet przynieść więcej szkód niż korzyści. W przyszłości ten antybiotyk już nie zadziała u dziecka, bo bakterie się na niego uodpornią.

2. Czy razem z antybiotykiem podawać probiotyk?

Nie należy tego robić, bo antybiotyk zniszczyłby wtedy te dobre bakterie, które mają pomóc dziecku odnowić pożyteczną mikroflorę. Dobrze jest odczekać z ich podaniem godzinę lub dwie od przyjęcia antybiotyku.

3. Czy skuteczniejsze są antybiotyki doustne (tabletki, zawiesiny) czy zastrzyki?

To zależy od wieku dziecka. Dzieciom po szóstym miesiącu życia lekarz zwykle przepisze antybiotyki doustne. Natomiast dla malutkich, ciężko chorych dzieci skuteczniejszy będzie lek dożylny. Warto unikać antybiotyków podawanych domięśniowo, bo są bolesne i działają dużo wolniej niż dożylne.

4. Co zrobić, jeśli dziecko wymiotuje po antybiotyku?

Jeśli dzieje się tak po każdej dawce, trzeba skontaktować się z lekarzem, bo zapewne dziecko nie toleruje danego leku i trzeba będzie wymienić go na inny. Jeśli natomiast stało się to tylko raz, przyczyna torsji była zapewne inna. Wtedy czasem trzeba tylko lek podać ponownie (całą dawkę, gdy od przyjęcia do wymiotów minęła mniej niż godzina, a pół dawki, jeśli od tej chwili minęło do 3 godzin). Jeśli natomiast torsje nastąpiły później, wtedy można uznać, że cały podany lek juz się wchłonął.

5. Co jeszcze może świadczyć o tym, że dany lek uczula?

Najczęściej jest to wysypka, pokrzywka, obrzęk – tuz po podaniu antybiotyku. Wtedy trzeba szybko skontaktować się z lekarzem.

6. Czy karmiąca mama może brać antybiotyki?

Najlepiej byłoby tego uniknąć, ale czasem nie ma wyjścia. Przedłużająca się choroba mamy to coraz większe ryzyko zarażenia dziecka. O tym, że się karmi piersią, trzeba zawsze powiedzieć lekarzowi, który wtedy wypisze odpowiedni specyfik. Są bowiem antybiotyki przeznaczone specjalnie dla kobiet w okresie laktacji. Nie są one słabsze od ,,normalnych”, ale zawierają po prostu nieco inne substancje, bezpieczniejsze dla dziecka.

7. Gdzie przechowywać zawiesinę, tj. rozrobiony przez siebie antybiotyk?

Zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Niektóre leki trzeba trzymać w lodówce, ale inne w temperaturze pokojowej. Tak czy inaczej, przed podaniem dziecku leku pamiętaj o wstrząśnięciu butelka z zawiesina, bo proszek opada na dno, więc w wyższej części naczynia stężenie leku będzie zbyt małe.

Zobacz także:

8. Jak długo powinna trwać kuracja antybiotykowa?

Zwykle do zwalczenia bakterii potrzeba ok. 5 dni, ale lekarz może rozpisać kuracje na 7 lub 10 dni. Nawet jeśli maluch szybciej wyzdrowieje (a przynajmniej tak będzie wyglądał i się zachowywał), nie przerywaj kuracji, bo po chwilowej poprawie może dojść do nawrotu zakażenia.