CO SPRZYJA CHOROBIE?

Wilgotne i gorące powietrze w którym wirusy oraz bakterie mnożą się błyskawicznie. Wystarczy jedna chora osoba, żeby w jej otoczeniu zrobiło się gęsto od drobnoustrojów.
Raptowne wychłodzenie Przyczyną anginy bywa łapczywe wypicie zimnego napoju w upalny dzień. Powoduje to oziębienie gardła, czego rezultatem jest miejscowy spadek odporności. Zwłaszcza zimne napoje gazowane sprzyjają rozwojowi anginy. Bąbelki gazu rozpulchniają błonę śluzową, a wtedy łatwiej wnikają w nią wirusy i bakterie. Przyczyną choroby bywa też klimatyzacja, ustawiana w upalny dzień na zaledwie 18–200C. Inwazję mikrobów ułatwia także wejście do lodowatej wody po długim wylegiwaniu się na słońcu, bo powoduje ono gwałtowne ochłodzenie ciała.
Zmiana klimatu Może początkowo powodować osłabienie mechanizmów obronnych błon śluzowych gardła. Warto 1–2 dni przeznaczyć na aklimatyzację w nowym miejscu, tzn. nie narażać organizmu na duże zmiany temperatur i unikać zmęczenia.
Niedostatek higieny Latem częściej jadamy poza domem. Jeśli sztućce i szklanki są niedomyte, mogą znajdować się na nich zarazki.

[adsense]

JAK SOBIE POMÓC?

Leczenie uzależnione jest od przyczyny anginy.
Atak wirusów Jego symptomy to drapanie, ból w gardle, uczucie rozbicia. Migdałki są powiększone, zaczerwienione. Anginę wirusową organizm sam musi pokonać, dlatego leczenie jest tylko objawowe, tak jak w przypadku przeziębienia. Tabletki do ssania zmniejszą dolegliwości, a także stan zapalny. Ulgę przyniesie również płukanie gardła naparem z szałwii albo roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę ciepłej wody). Jeśli masz uczucie rozbicia, podwyższoną temperaturę, sięgnij też po leki z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym, czyli aspiryną.
Inwazja bakterii To one często bywają przyczyną infekcji. Angina bakteryjna ma cięższy przebieg niż wirusowa. Do wymienionych wcześniej objawów dołączają: gorączka (38–400C), powiększenie węzłów chłonnych szyi, bóle stawów. Migdałki często pokrywa ropny nalot. Jeśli chcesz cieszyć się latem i po 3–4 dniach wrócić do formy, musisz zażyć antybiotyk. Trzeba go brać zgodnie z zaleceniem lekarza, aby pozbyć się chorobotwórczych bakterii i uniknąć powikłań. Antybiotyk to podstawowy lek przy anginie bakteryjnej. Tabletki i spraye przeciw bólowi gardła stosuje się tylko pomocniczo, aby złagodzić objawy choroby.