500 plus - kobiety rezygnują z pracy

Statystyki są jednoznaczne: kobiety w Polsce na wielką skalę rezygnują z pracy zawodowej, a przyczyną są pieniądze, jakie dostają w ramach programu "Rodzina 500 plus". GUS twierdzi nawet, że aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest najniższa od 19 lat, a winą za tę sytuację obarcza wadliwy system świadczeń 500 plus. Wielu kobietom nie opłaca się podejmować pracy za niskie stawki, płacić za dojazdy i opiekę nad dziećmi, jeśli nie pracując, mogą otrzymywać od państwa, w zależności od liczby dzieci, nawet kilka tysięcy zł.

Co więcej, pracujący rodzice to wyższe dochody na każdego członka rodziny, a tym samym - możliwość utraty świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Politycy PO mają pomysł, jak ten problem rozwiązać: chcą, aby 500 plus było wypłacane tylko tym rodzinom, w których rodzice pracują lub aktywnie poszukują pracy.

500 plus tylko dla pracujących rodziców?

Jak miałyby się zmienić zasady otrzymywania 500 plus? Główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca, podczas konwencji PO i Nowoczesnej wyjaśnił, na czym polega partyjny postulat zmian w programie 500 plus:

500 plus zostanie rozszerzone na pierwsze dziecko, ale jednocześnie wprowadzamy jeden warunek. Nie otrzymają go te rodziny, w których porzuca się pracę. Otrzymywać powinny go osoby, które ciężko pracują.

Czy to oznacza to, że rodzice dostawaliby także 500 plus na pierwsze dziecko? Tak, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich pracuje, bo wg polityków PO 500 plus nie powinno zniechęcać do pracy. Ponadto opozycja nie chce, by najstarsze dzieci w rodzinie były wykluczone z programu 500 plus. Na razie nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie program 500 plus miałby zostać zmieniony - opozycja pracuje nad szczegółami.

Przeczytaj również: emerytury dla matek od kiedy wypłaty?